Na okoljski agenciji Arpa vsakoletno prejemajo vprašaja o tem, ali je rjava sluz, ki se kdaj pojavi na morski gladini, nevarna za kopalce, kaj jo povzroča in podobno. Taka vprašanja dobivajo tudi o beli morski peni, ki se občasno pojavlja na morju. Ker se vprašanja ponavljajo, so se na agenciji odločili, da pripravijo informativno gradivo s fotografijami o pojavu sluzi in bele pene na morju oziroma o barvah morja samega, ki bo dostopno krajanom in turistom na spletni strani agencije, čez kakšen teden pa tudi na družbenih omrežjih.
Znanstveno-tehnični vodja agencije Fulvio Stel je ob tem pojasnil, da je morje živo in se nenehno spreminja, da je torej treba razumeti naravne pojave v njem, čeprav te težko predvidimo.
Sluz je sicer sestavljena iz ogljikovih hidratov, v glavnem kompleksnih sladkorjev – polisaharidov, ki jih proizvajajo alge oz. morski organizmi, sicer pa jo 98-odstotno sestavlja voda. Pri peni gre prav tako skoraj vedno za naravni pojav. Pena nastane, ko se snov v plinasti obliki spoji z drugo snovjo v tekoči obliki. Valovanje in pihanje vetra pa zlahka sprožita mehanizem nastajanja pene. Belkasta barva in motnost razlikujeta naravno peno od industrijske, ki je veliko bolj kompaktna, prosojna in mavrična zaradi mil, njegova pojasnila povzema Primorski dnevnik.