Predstavniki Greenpeace Slovenija so danes Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve predali več kot 10 000 podpisov peticije proti globokomorskemu rudarjenju. Ob tej priložnosti Greenpeace Slovenija poziva Republiko Slovenijo, naj pošlje svojega predstavnika na Zasedanje skupščine mednarodne oblasti za morsko dno (ISA), kjer mora Slovenija odločno braniti svoje stališče pred pohlepom industrije.Ta kljub vsem tveganjem vse bolj pritiska na začetek rudarjenja morskega dna.
Industrija globokomorskega rudarjenja se je skupaj z bivšim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom povezala v napadu na multilateralizem in mednarodno pravo, s čimer še dodatno spodbuja hiter začetek izkoriščanja morskega dna. Konec aprila so ZDA z novim izvršnim ukazom napovedale pospešitev pridobivanja ključnih surovin iz globokega morja, kar vključuje podporo globokomorskemu rudarjenju tako v ameriških kot tudi v mednarodnih vodah. Kot neposredna posledica tega ukaza je podjetje The Metals Company le nekaj dni kasneje postalo prvo na svetu, ki je uradno vložilo prošnjo za komercialno pridobivanje kovin z morskega dna v mednarodnih vodah.
“Svetovni moratorij na globokomorsko rudarjenje še nikoli ni bil pomembnejši. Predstavlja zaščito globokega morja pred nepopravljivo škodo, omogoča nujno potrebno znanstveno raziskovanje, ohranja verodostojnost multilateralnih procesov in zagotavlja, da bodo o prihodnosti mednarodnega morskega dna odločale vse države članice ISA — skupaj, v korist vseh, ” poudarjajo pri Greenpeace Slovenija.
Slovenija je moratorij na globokomorsko rudarjenje podprla ob svetovnem dnevu oceanov, kar so pri Greenpeaceu Slovenija pozdravili kot pomemben korak k zaščiti oceanov.
Kaj je globokomorsko rudarjenje in zakaj je nujno, da ga rudarjenje preprečimo, preden se sploh začne?
Podvodni svet na več kilometrih globine je večinoma nedotaknjen in najmanj raziskan ekosistem na Zemlji. Prav zaradi prisotnosti teh kritičnih surovin si industrija želi na morsko dno spustiti velikanske stroje, težje od sinjega kita, ki bi razdejali morsko dno, posesaliusedline in jih po kilometrih cevi pošiljali na ladje. Ker se gomolji z rudninami na dnu oceanov oblikujejo več milijonov let, bi bila odstranitev tega habitata za živali in rastline trajna. Odpadni material, pesek in morska voda bi se nato vrnili v ocean, kar bi lahko povzročilo nepopravljivo škodo morskemu življenju v širšem vodnem pasu, ne le na globokem dnu.
Podjetja trenutno še ne morejo komercialno izkoriščati morskega dna na več tisoč metrih globine v mednarodnih vodah, lahko pa ga raziskujejo. Korporacije s sedežem na globalnem severu – predvsem iz Kanade, Belgije, Norveške in Združenega kraljestva – si zdaj prizadevajo od Mednarodne oblasti za morsko dno izsiliti pravilnik, ki bi jim omogočil zaslužke s komercialnim rudarjenjem v globokem morju.