1. Avta nikoli ne perite na žgočem soncu
Čeprav je morda priročno, da avto operete sredi dneva, ko imate čas, to za karoserijo ni priporočljivo. Vroča pločevina povzroči, da se voda in čistila prehitro sušijo, kar pušča madeže, sledi in lahko poškoduje lak vašega vozila.
Najboljši čas za pranje:
- Zgodaj zjutraj ali pozno popoldne
- V senci ali pod nadstreškom
2. Uporabljajte ustrezna čistila za vozila
Navadna gospodinjska čistila (npr. detergent za posodo) lahko izsušijo lak in odstranijo zaščitni vosek z vozila. Uporabljajte raje pH-nevtralna avtomobilska čistila, ki so nežna do barve, a učinkovita proti umazaniji.
Preden se lotite temeljitega pranja avtomobila, je ključno, da vozilo najprej splaknete z vodo, s čimer odstranite grobe delce prahu in peska, ki bi med nadaljnjim čiščenjem lahko povzročili praske na laku. Nato površino vozila enakomerno popršite s specializiranim čistilom za odstranjevanje insektov in trdovratne umazanije. Čistilo pustite delovati nekaj minut, da zmehča in raztopi nabrane ostanke, nato pa vozilo ponovno temeljito izperite z vodo.
Pri tem ne spreglejte čiščenja gum in platišč, ki pogosto zadržujejo olje, zavorni prah in cestno umazanijo. Uporabite za to namenjena čistila, ki učinkovito razgradijo umazanijo brez poškodovanja površin.
Ko je vozilo pripravljeno, s čisto gobo nanesite avtomobilski šampon, pH-nevtralen in prilagojen za občutljivo avtomobilsko barvo. Površino operite z nežnimi krožnimi gibi, pri tem pa pogosto spirajte gobo, da preprečite nalaganje nečistoč.
Po končani uporabi šampona avto še enkrat temeljito sperite, nato pa na čisto in še vlažno površino enakomerno nanesite zaščitni vosek v spreju. Vosek bo ustvaril tanek zaščitni sloj, ki ne le poudari sijaj laka, temveč tudi upočasni nabiranje umazanije, vodnega kamna in UV poškodb.
Redna uporaba voska bistveno podaljša obstojnost barve ter prispeva k profesionalnemu videzu vozila.
3. Pazite na ptičje iztrebke in mrčes
Ptičji iztrebki in ostanki žuželk so zelo kisli in lahko v nekaj urah poškodujejo lak. Poleti se zaradi vročine ti ostanki še hitreje zasušijo in zažrejo v površino vozila.
Ukrepajte takoj:
Obrišite madeže čim prej z vlažno krpo ali s posebnimi čistili za hitro odstranjevanje umazanije. NE DRGNITE, saj lahko delčki peska v iztrebkih poškodujejo zaščitno plast na vozilu.
4. Pokrijte ali parkirajte v senci
Če imate možnost, parkirajte v garaži ali pod nadstreškom. Dolgotrajna izpostavljenost soncu lahko sčasoma zbledi barvo. Uporaba kakovostnega pokrivala za avto prav tako pomaga ohranjati temperaturo in zaščititi barvo.
5. Notranjost ne pozabite
Plastika in usnje v notranjosti prav tako trpita zaradi poletne vročine. Uporabite zaščitna sredstva za armaturno ploščo in sedeže, da preprečite razpoke in bledenje. Sončna zavesa na vetrobranskem steklu je preprosta in učinkovita rešitev.
Poletna nega avtomobila ni le stvar estetike, ampak tudi zaščita pred dolgoročnimi poškodbami. Z nekaj preprostimi koraki – pravočasnim pranjem, voskanjem in zaščito pred soncem – bo vaš avto tudi v najbolj vročih dneh ostal kot nov.