Kot je pojasnil piranski župan Andrej Korenika, je bilo pred začetkom del izvedenih več vzorcev fugiranja, na podlagi katerih je bil potrjen ustrezen način obnove. Izbran je bil postopek z uporabo replike rimske malte, izdelane iz drobljene opeke, vulkanskega peska in apna, kar zagotavlja trajnost in avtentičnost sanacije v zahtevnem obmorskem okolju.
Rondela je bila v slabem stanju
Obrambni stolp svetilnika na Punti je bil zaradi neposredne izpostavljenosti morju in ekstremnim vremenskim razmeram v zelo slabem stanju. Vidne so bile razpoke v zidu iz sivo-rjavega peščenjaka, ki je bil prepreden z neustreznimi cementnimi fugami in popačen s kasnejšimi prezidavami, ki niso sledile zgodovinskemu vzorcu zidave. Na več mestih so zaradi odpadanja kamna nastale luknje, na zunanjem obodu pa so bile vidne odprtine zbiralnika vode ter pomembni heraldični detajli, ki so prav tako zahtevali sanacijo.
Konservatorsko-restavratorski posegi so obsegali odstranitev sekundarnih oblog in rastlinja s površine zidu, ročno odstranitev neustreznih fug in njihovo nadomestitev z novo apneno maso, domodelacijo poškodovanih kamnitih elementov, sanacijo razpok z injektiranjem, rekonstrukcijo prelivnih odprtin z izdelavo kamnitih žlebičastih iztokov ter čiščenje in obdelavo kamnitega venca iz belega istrskega apnenca.
Po zaključku turistične sezone, predvidoma oktobra, bo restavrator Rok Pahor iz Izole z enako pozornostjo do uporabljenih materialov, zgodovinske verodostojnosti in ob upoštevanju strokovnih usmeritev ZVKD izvedel še omet na delu zidu ob vhodu na svetilnik.
Ocenjena vrednost konservatorsko-restavratorskih del znaša 71.384,52 evra.