Presnovne spremembe, povezane s staranjem, starejšim še posebej otežujejo prenašanje vročine in previsokih temperatur, pravi dr. Bernd Böttiger, profesor na berlinski medicinski fakulteti in specialist za urgentno medicino.
Ne pijejo dovolj tekočine
Opomni nas, da imajo starejši ljudje zmanjšan občutek žeje in zato ne pijejo dovolj tekočine.
Poleg tega mnogi od njih jemljejo zdravila, na primer tista za bolezni ledvic ali srca, ki imajo diuretični učinek. Tudi uravnavanje telesne temperature je počasnejše, zaradi česar se njihovo telo slabše ohladi s potenjem.
“Vse našteto povečuje verjetnost pregrevanja ali dehidracije pri previsokih temperaturah,” opozarja Böttiger. Zato bi morali starejši ljudje v vročih poletnih dneh še posebej paziti nase in na druge ljudi svojih let, zlasti tisti, ki živijo sami.
Obstaja več načinov, kako lahko starejši ljudje ostanejo zdravi in se počutijo varne v vročem vremenu, najpomembnejši pa je pitje veliko tekočine.
V idealnem primeru, nas opominja Böttiger, bi se morali ljudje držati rutine hidracije, kar pomeni, da vsakih petnajst minut popijejo nekaj požirkov tekočine ali poln kozarec vsaki dve uri.
V vročem dnevu priporoča pitje dveh do treh litrov tekočine. To navodilo ne velja za vse starejše ljudi, na primer za tiste, ki trpijo zaradi bolezni srca ali ledvic. Takšnim ljudem svetujemo, da se posvetujejo z zdravnikom.
Lahko prebavljivi obroki
Po uporabi stranišča v vročih dneh je dobro preveriti barvo urina. Svetlo rumena barva je dober znak, v skladu s smernicami Nemškega združenja za žilno kirurgijo in žilno medicino (DGG). Nasprotno pa je temno rumena barva ali majhna količina urina znak dehidracije.
Lahki, lahko prebavljivi obroki vam lahko pomagajo tudi pri boljšem spopadanju z vročim in vlažnim vremenom. Če je mogoče, v svojo prehrano vključite sadje in zelenjavo z visoko vsebnostjo vode, kot so melone, kumare, jagode ali breskve, kar bo prav tako povečalo vnos tekočine.
Primeren prigrizek so slani krekerji. »Povzročajo žejo, hkrati pa povečajo raven soli v telesu,« pravi Böttiger in dodaja, da pomagajo nadomestiti ključne minerale, ki se izgubijo s potenjem.
Ko gre za hlajenje telesa, ponuja nekaj priporočil: »Zavijte si roke ali noge v lahke, mokre krpe, privoščite si hladne kopeli za noge ali roke, nanesite vlažilno kremo na kožo z razpršilko in/ali uporabite ventilator.«
In seveda, poskrbite, da bo vaš dom čim bolj hladen. Prezračevanje je najboljše, ko je zunaj hladneje kot v notranjosti, na primer zgodaj zjutraj.
Pomembno je tudi, da se primerno oblečete. Svetla oblačila so najboljša izbira, svetuje nemška agencija za varstvo okolja (UBA), ker odbijajo sončno svetlobo in absorbirajo manj toplote kot temne barve. Naj bodo lahka, iz naravnih vlaken in ohlapna, da omogočajo kroženje zraka in preprečujejo kopičenje toplote na koži.
Opozorilni znaki
Ko gre za opozorilne znake, na katere morate biti pozorni v vročem vremenu, so to »nenadni simptomi, kot so omotica, šibkost, hiter srčni utrip, glavobol, vznemirjenost in zmedenost. Vse to lahko kaže na to, da se telo pregreva in dehidrira,« pravi Böttiger.
Če se to zgodi, poiščite hladen prostor in nadomeščajte tekočino ali, če starejša oseba tega ne more storiti, poiščite nekoga, ki jo bo odpeljal na tak prostor. Če starejša oseba izgubi zavest ali niste prepričani, kaj storiti, je najbolje, da pokličete lokalno številko za klic v sili.