Ste morda med tistimi, ki kliknejo »dodaj v košarico«, ne da bi natančno pregledali etikete kupljenega artikla? Ste tip osebe, ki bo brez večjega premisleka prek spleta naročila svetilke, grelec ali otroško kolo, ker ima sosed podoben artikel in se zdi varen?
Tudi najbolj znane blagovne znamke včasih niso zagotovilo za varnost. To kaže tudi najnovejše testiranje izdelkov na evropski ravni, ki nas spominja, da imamo tudi mi aktivno vlogo v potrošniški verigi, saj lahko z nekaj uporabnimi smernicami prepoznamo, ali izdelek predstavlja potencialno nevarnost.
Četrtina izdelkov ni izpolnjevala osnovnih zahtev
V okviru pobude CASP 2024 (Koordinirani ukrepi za varnost izdelkov) je bilo testiranih več deset izdelkov, ki so na voljo na evropskem trgu, rezultati pa ne bi smeli ostati neopaženi. Kar četrtina testiranih artiklov ni izpolnjevala osnovnih zahtev, najslabše pa so se odrezali izdelki za otroke in priljubljeni pripomočki za dom.
Da bi se izognili nevarnostim, ki prežijo v na videz neškodljivih predmetih, vam predstavljamo pet izdelkov, ki so bile preizkušene in na katere morate biti še posebej pozorni. Z drugimi besedami, spodbujamo vas k bolj zavestnemu nakupu, da boste vedeli, kaj gledate in kako prepoznati tvegane podrobnosti, saj lahko le tako v celoti uživate v funkcionalnosti izdelka brez neprijetnih presenečenj.
1. Dude in držala za dude
Dude so ljubke, barvite in nepogrešljive v življenju staršev, včasih pa so lahko tudi nevarne. Od sedmih testiranih dud jih skoraj 30 % ni prestalo varnostnih pregledov, nekatere zaradi nejasnih oznak, druge pa zato, ker se zlahka zlomijo na majhne delce, ki bi jih otrok lahko pogoltnil. Zato vedno preverite, ali je izdelek označen s standardoma EN1400 (za dude) in EN12586 (za držala). Pomembno je tudi, da so na voljo jasna navodila v vašem jeziku, pa tudi informacije o proizvajalcu. Ko gre za varnost dojenčka, »cenovno ugodno« ne pomeni nujno »varno«.
2. Otroški stolčki
Otroške stolčke pogosto izbiramo glede na dizajn in ceno, a ker otroci v njih ne le jedo, ampak se tudi igrajo, bi morala biti varnost glavno merilo. Testirali so štiri otroške stolčke, dva pa nista izpolnjevala varnostnih zahtev. Pri izbiri bodite pozorni na stabilnost, trdnost delov (zlasti tistih, ki jih je mogoče sneti), varnostne pasove, omejevalnik nagiba in nevarnost, da se otrok uščipne, zlasti pri zložljivih modelih.
3. Otroška kolesa
Morda najbolj zaskrbljujoč rezultat prihaja iz kategorije otroških koles – oba testirana modela nista opravila varnostnih testov. Nista izpolnila osnovnih tehničnih zahtev, kar pomeni, da bi lahko predstavljala resnično tveganje za poškodbe, tudi med običajno vožnjo. Pred nakupom preverite, ali je kolo primerno za otrokovo višino in starost, ali so priložena jasna navodila, ali sta navedena proizvajalec in država porekla ter ali so prisotni ostri robovi, možnost zatikanja prstov ali ohlapni deli, kar so najpogostejši razlogi za negativne ocene.
4. Sluzaste igrače (“sluzi”)
Mehke, barvite in super zabavne, a včasih nevarne. Od desetih testiranih sluzi tri niso izpolnjevale varnostnih standardov. Največja težava so potencialno škodljive kemikalije. Izberite le izdelke z jasno deklaracijo in informacijami o proizvajalcu ter si po igranju obvezno umijte roke, to velja tudi za odrasle ljubitelje sluzi.
5. Gospodinjski pripomočki (svetilke, grelniki in podobne naprave)
Na videz neškodljivi dodatki, ki vnašajo atmosfero, a če niso izdelani z varnostnimi funkcijami, lahko zlahka postanejo vir nesreče. Slabi stiki, pregrevanje, celo možnost vžiga – vse to so težave, zabeležene pri testiranih izdelkih, zlasti tistih, kupljenih na spletu brez zadostnih informacij. Preverite, ali ima izdelek oznake, kot sta oznaka CE ali standard EN, z izjavo v slovenščini in podatki o proizvajalcu.
Varnost se začne pri nas
Večina nas verjame, da so izdelki na policah trgovin in na spletu varni, še posebej, če jih prodajajo v EU. Podatki kažejo, da ima kar 63 odstotkov potrošnikov visoko stopnjo zaupanja v varnost izdelkov, zaradi česar so lahko bolj ranljivi za potencialno nevarne predmete. Prav zato Evropska komisija in organi za nadzor trga izvajajo redne kampanje testiranja – da bi zagotovili, da do potrošnikov pridejo le izdelki, ki dosegajo predpisane standarde EU.
Zato se pred vsakim nakupom vprašajte: ali ima izdelek jasna in čitljiva navodila, ali so opozorila in deklaracije v vašem jeziku, ali je embalaža videti profesionalno in resno ali je sumljiva, ali je treba izdelek sestaviti in ali je dovolj jasno razlaga za to.
Potrošniki ostajajo najpomembnejši člen v verigi. Z nakupom preverjenih izdelkov in prijavo tistih, ki so videti nevarni, pomagate drugim potrošnikom, spodbujate proizvajalce k upoštevanju pravil in krepite nadzor.
Kako se dodatno zaščititi?
Pred nakupom obiščite Safety Gate, uradni evropski portal za hitro opozarjanje na nevarne neživilske izdelke. Odprt je za vse – od staršev do navdušenih spletnih nakupoholikov in omogoča enostavno preverjanje, ali je bil izdelek že prijavljen kot nevaren. Ogledate si lahko fotografije, opise težav, odločitve nadzornih organov, če pa sumite na nevaren izdelek, ga lahko prijavite sami prek Consumer Safety Gate.
Previdno nakupovanje ne zahteva dodatnega izobraževanja, nekaj klikov in dobra navada pa lahko naredijo veliko razliko.
Safety Gate: Iščete lahko po vrsti izdelka, pa tudi po državi porekla (npr. izdelki, izdelani v Sloveniji) ali državi, kjer je bila prijava vložena.
Consumer Safety Gateway: Tukaj lahko prijavite težave z izdelki, ki ste jih kupili. Za prijavo izdelka za namene sledenja morate imeti račun in biti prijavljeni.