Kako lahko poletje sproži tesnobo, napade panike in občutek izgube nadzora

Ko smo v zatohlem ali vlažnem okolju, nas lahko prevzame občutek, da težko dihamo, da smo dehidrirani, skrb zaradi kratke sape pa lahko sproži še hitrejše dihanje. Poleti smo v takem okolju pogosteje.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Nekateri ljudje svoje najsrečnejše spomine povezujejo z dolgimi poletnimi dnevi in prednostmi toplejšega vremena. Pri ljudeh, ki trpijo zaradi anksioznih motenj, pa lahko vročina okrepi njihove simptome, poletni meseci pa se lahko zdijo najtežje obvladljivi. Tesnoba se lahko pojavi že na običajen, vesel poletni dan.

Občutek vročine, spomin na nevarnost in poletna tesnoba

Mnogi med nami poznamo občutek “potenja in razdraženosti” v času visokih temperatura, a se morda ne zavedamo, da za to obstajajo biološki razlogi. Spremembe v izločanju melatonina, ki se pojavijo poleti, vplivajo na naš dnevni cirkadiani ritem, kar lahko povzroči težave s spanjem. Povišane temperature povzročajo višje ravni kortizola, pa tudi palpitacije, slabost in utrujenost.

Ti simptomi lahko delujejo podobno kot napad panike, zaradi česar smo lahko še bolj zaskrbljeni, ko jih občutimo. Vlažnost lahko povzroči tudi omotico in dehidracijo. To lahko ljudi, ki so prej imeli napade panike, spomni na te trenutke in poveča občutek strahu in tesnobe. Za ljudi, ki običajno trpijo zaradi tesnobe, lahko opomnik, da lahko vročina predstavlja tveganje za zdravje, kot je na primer vročinska kap, še poslabša obstoječo tesnobo.

poletje

Pričakovanja sprožijo tesnobo

Poleg fizičnih stranskih učinkov vročine lahko pogoste poletne alergije, kot je seneni nahod (alergijski rinitis), povzročijo tudi kratko sapo, tiščanje v prsih in zamašen nos. Vse to so simptomi, ki lahko spominjajo tudi na tesnobo.

Poleg bioloških vzrokov lahko tudi socialna pričakovanja povzročijo psihološki stres. Ker dnevi trajajo dlje, je poletje pogosto povezano z druženjem in uživanjem. Za ljudi, ki trpijo zaradi socialne anksioznosti, težav s samopodobo, povezanih s telesno podobo, ali agorafobije, lahko to pomeni dodaten pritisk, da se “morajo” zabavati ali narediti vse, da jim bo lepo, da bodo veseli in srečni, čeprav se jim niti najmanj ne ljubi.

Kako se ohladiti in umiriti: Poletno tesnobo je mogoče kanalizirati

Za vsakogar je lahko preobremenjujoče, ko čutimo, da je zunanje okolje izven našega nadzora in da se zaradi vročine ne moremo umiriti. A obstajajo preprosti koraki, ki lahko pomagajo ublažiti tesnobo v vročih dneh:

Dihanje

Ko smo v zatohlem ali vlažnem prostoru, se lahko pojavijo težave z dihanjem in dehidracija. Skrb zaradi kratke sape lahko povzroči, da hitreje dihamo. Vadba dihalnih tehnik nam pomaga dihati počasi in globoko, kar lahko ublaži simptome tesnobe.

Hidracija

Preprost, a pomemben nasvet: pitje zadostne količine vode ne lajša le fizičnih simptomov dehidracije, temveč tudi simptome tesnobe.

polet

Razumevanje povezave med vročino in tesnobo

Zavedanje, da lahko vročina okrepi simptome tesnobe, nam lahko pomaga, da jih prepoznamo in objektivno opazujemo. Na primer, simptome, kot sta potenje ali hiter srčni utrip, lahko doživimo kot normalen odziv telesa na vročino in ne kot znak, da imamo panični napad.

Izogibanje alkoholu

Alkohol dehidrira telo, njegova kombinacija z vročino pa lahko poveča simptome izčrpanosti, panike in tesnobe.

Soočanje s tesnobo

Če ste nagnjeni k skrbi za svoje zdravje, je koristno vedeti, da neprijetni simptomi, ki jih povzroča vročina, niso nujno nevarni. To je naraven način telesa, da se ohladi – s potenjem in iskanjem več tekočine.

polet

Izogibajte se aktivnostim v najbolj vročem delu dneva

Končno, povečan občutek tesnobe med vročino ne pomeni, da morate ves čas ostati v zaprtih prostorih in se izogibati soncu. Najbolj vroč del dneva je med 11. in 15. uro, zato so jutranje in večerne ure bolj primerne za telesno aktivnost in druženje.

Če tesnoba ali občutek osamljenosti poleti vplivata na vaše duševno zdravje, poiščite strokovno pomoč.