Janša: Pripravljeni smo na širše sodelovanje, mandatarska kandidatura v torek

Svet stranke SDS je potrdil vsebinski del koalicijske pogodbe, Janez Janša pa je napovedal, da bodo kandidaturo za mandatarja vložili v torek.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Svet stranke SDS je danes potrdil vsebinski del koalicijske pogodbe, je po seji sveta stranke sporočil predsednik Janez Janša. Ob tem je napovedal, da bodo mandatarsko kandidaturo vložili v torek, koalicijska pogodba pa bi lahko bila podpisana že do konca tedna.

Janša je poudaril, da je dokument doslej podprla že večina potencialnih koalicijskih partnerjev. Po njegovih besedah so v stranki pripravljeni tudi na širše sodelovanje z opozicijo. Če bodo oblikovali vlado, bodo opozicijskim strankam ponudili partnerstvo za razvoj, v okviru katerega bi iskali podporo pri ključnih razvojnih vprašanjih države.

Med prioritetami, ki jih SDS izpostavlja že dlje časa in jih je poudarjala tudi v zadnji volilni kampanji, je Janša omenil uvedbo davčnega sidra v ustavo, spremembo volilnega sistema, ustanovitev pokrajin ter reformo sodstva. Ob tem je ponovno izpostavil idejo »ustavne večine razuma«.

janez janša

Dotaknil se je tudi pogovorov pri predsednici republike Nataša Pirc Musar, kjer so se prejšnji teden srečali predstavniki političnih strank, med njimi tudi predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob. Tema pogovorov so bile možne rešitve političnega položaja, med drugim tudi možnost tehničnega mandatarja.

Janša je ob tem dejal, da se na srečanje ni odpravil zaradi pogajanj, temveč kot odziv na povabilo predsednice republike. Na vprašanje o možnosti tehničnega mandatarja pa je odgovoril, da je stališče SDS razvidno že iz potrjene koalicijske pogodbe in postopkov, ki jih stranka trenutno vodi pri oblikovanju nove vlade.