NA POTEP: Obiščite Škocjanski zatok

Deli novico s tvojimi prijatelji

Če ne veste kam bi se odpravili danes na potep, bo zagotovo odlična izbira Škocjanski zatok, kjer poteka tudi dan odprtih vrat. Škocjanski zatok vas zagotovo ne bo pustil hladnih, saj je tu dom našlo veliko zaščitenih živalskih in rastlinskih vrst. Največja posebnost Škocjanskega zatoka pa so številne vrste ptic in boškarin.

Škocjanski zatok  je že od leta 1998 zavarovan z Zakonom o Naravnem rezervatu Škocjanski zatok. Poleg tega pa je tudi ekološko pomembno območje (EPO). Pod svoje okrilje ga je vzelo evropsko omrežje posebnih varstvenih območij, ki so razglašena v državah članicah Evropske unije, Natura 2000.

Živali v Škocjanskem zatoku

Staro istrsko oziroma podolsko govedo ali boškarine so k nam pred davnimi časi pripeljali Huni. Kmetje so jih uporabljali predvsem kot vprežne živali za prevoz in obdelavo polj ter vinogradov. Zaradi gospodarskega razvoja jih je pred desetletji nadomestil traktor in nekdaj dominantna pasma na področju Istre je tu povsem izumrla. Po dolgoletnih prizadevanjih je Škocjanski zatok v sodelovanju z Veterinarsko ambulanto Koper, lokalnimi društvi ter Mestno občino Koper poleti 2007 istrsko oziroma podolsko govedo le vrnil v slovensko Istro.

Poleg boškarina pa tu domuje tudi močvirska sklednica (Emys orbicularis), želva, ki pa jo je zaradi skritega načina življenja zelo težko opaziti. Lepo je opazovati tudi  kamarške konje in kar 245 različnih vrst ptic. Da pa je življenje v Škocjanskem zatoku zelo živahno, dokazujejo tudi številne druge živali, npr. hrošči, kačji pastirji, plazilci, metulji, ribe, dvoživke in sesalci, ki so ta kraj izbrale za svoj dom.

 

Foto: Naravni parki Slovenije