Duško Madžarović je že trideset let trener v svojem fitnesu, ki ga je poimenoval California, poleg tega pomaga mnogim športnikom na njihovi poti, sicer pa je poznan po svojih odličnih dosežkih na področju Bodybuildinga, saj je postal kar trikratni svetovni prvak, danes je med drugim tudi predsednik mednarodne zveze za bodybuilding in fitness IBFF. S prvim aprilom je pod svoje okrilje prevzel Zavod za šport. Ob najinem prijetnem srečanju me je zanimalo predvsem kaj Duško počne danes in kakšen v.d. direktorja Zavoda za šport bo.
»Kot trener sem na razpolago tako nogometašem, košarkarjem, jadralcem, plavalcem … skratka vsem, ki v segmentu svojih priprav potrebujejo strokovno pomoč in ne nazadnje sem vedno na razpolago tudi vsem tistim, ki imajo kakršnekoli zdravstvene težave in je šport zanje odlična terapija,« mi je zaupal Duško Madžarović in dodal: »Kot nutricionist z veseljem pomagam vsem, ki imajo vprašanja s področja prehrane, sicer pa zdrava prehrana in športna aktivnost gresta z roko v roki. Zelo pomembno se je posvetiti vsakemu posamezniku, glede na njegov način življenja, glede na njegovo postavo in njegove želje,« je bil jasen.
»Moje poslanstvo je, da ljudem predam informacije, s katerimi lahko potem sami napravijo korenite spremembe, predvsem pa da športniki, ki jim je fitnes dodatna športna priprava, delajo na točno določeni specifiki (vzdržljivost mišic, eksplozivnost, kondicija …), primerni za njihov šport,« je še dodal.
Ali imamo v Kopru novo generacijo bodybuilderjev?
Zanimivo vprašanje, saj je na obali, kjer je šport našel svoj dom, zelo malo interesa za bodybuilding. Veliko več interesa so za to smer športa pokazali v drugih slovenskih krajih. Ne glede na to, pa imamo v obalnih občinah ogromno neverjetnih športnikov, ki premikajo meje in so uspešni v svetovnem merilu.Svoj dan Duško Madžarović razdeli tako, da vanj vedno vnese pet manjših obrokov. Zelo pomemben pa je zjutraj zajtrk, po katerem se odpravi v fitnes, kjer pomaga svojim strankam, slabe tri ure treninga pa vsak dan opravi tudi sam. Poleg vsega naštetega je tudi ponosen oče.Bliža se poletni čas in zagotovo je veliko takih, ki se želijo hitro in učinkovito rešiti odvečnih kilogramov, ki so jih nabrali v zimskem času. Kako torej poteka vadba in kakšne so razlike med vadbo za moške in ženske?
Vadba med ženskami in moškimi se močno razlikuje, saj v povprečju želijo imeti ženske predvsem čvrsto telo in ne želijo vidnih mišic, moški pa ravno obratno. Pri moških so tako treningi zelo intenzivni in bazirajo na velikih težah in večji količini hrane, ki vsebuje predvsem beljakovine, medtem ko ženskam omejimo količino hrane v kaloričnem smislu, vaje pa potekajo predvsem v obliki aerobnih aktivnosti. Naj še dodam, da glede na hormonsko strukturo, ženske potrebujejo več časa za to, da dosežejo želeni rezultat.
Kot bodybuilder je Duško Madžarović praktično prepotoval svet, kjer so ga ljudje sprejemali predvsem z začudenjem ali občudovanjem. Najbolj so mu v spominu ostale ZDA, kjer se je počutil kot doma, saj tam bodybuilderji veljajo za zvezdnike. V Sloveniji je stanje drugačno, vsaj glede na Madžarovićeve izkušnje, saj so ljudje z mišicami in nekaj tatooji še vedno stigmatizirani z negativno konotacijo.S 1. aprilom ste prevzeli vlogo v.d. direktorja Zavoda za šport, in tako postali prvi strokovnjak, ki dejansko pozna področje, ki ga prevzema in ni politično obremenjen oz. nastavljen s strani političnih interesov, kakšna je vaša vizija?
Zagotovo je to zanimivo, saj glede na vsa leta ukvarjanja s športom in dela s športniki poznam problematiko obalnih športnih klubov, vem s kakšnimi težavami se srečujejo. Večinoma so to finančne težave, sicer pa se pojavlja tudi problematika s trenerji, saj nam močno primanjkuje strokovnega kadra. Kot prednost vidim tudi to, da poleg težav s katerimi se soočajo obalna športna društva, poznam problematiko občin, ki poskušajo pomagati kolikor se le da in vesel sem, da sredstva poskušajo odmeriti čim bolj enakomerno. Zavedam se, da so ta sredstva omejena in popolnoma vseh želj zato ni možno izpolniti, se pa zavezujem, da bom vedno poskušal najti kompromis na eni in na drugi strani. Zato resnično upam in stremel bom k temu, da bom kot nekdo, ki pozna obe plati medalje uspel svoje delo opravljati profesionalno, predvsem pa pravično. Zagotovo je pomembno tudi to, da se klubi sami potrudijo in poskušajo poiskati sponzorje in da priliv, ki pride iz naslova članarin pametno porabijo.
Kaj pa športna infrastruktura?
Pred 20 leti smo imeli na Obali zelo slabo športno infrastrukturo, medtem ko imamo danes vrhunsko, a kljub temu je bilo takrat veliko več vrhunskih rezultatov kot jih športniki dosegajo danes. Imeli smo več vrhunskih športnikov. Bili smo v sami športni špici, če se tako izrazim. Obseg športa je danes sicer velik, vendar nimamo več rezultatov, ki bi bili logični, glede na to, da imamo eno najboljših športnih infrastruktur daleč naokoli. V času svojega delovanja, se bom sigurno posvetil tudi temu, da bo športna infrastruktura, ki jo imamo, kvalitetno izkoriščena, poleg tega pa društvom polagam na srce, da naj se držijo kvalitetnega in strokovnega kadra, saj brez tega športniki težko dosegajo vrhunske rezultate. Sicer pa, kjer sta prisotna jeklena volja in veliko samoiniciative, je uspeh zagotovljen.
V medijih je zadnje čase predvsem odmevala zgodba kompleksa Solis, kako kot novopečeni v. d. direktorja Zavoda za šport vidite razvoj novo pridobljenega bazena ?
Bazen je vsekakor zelo dobrodošla pridobitev, bil je nujno potreben, vendar moramo pri samem kompleksu govoriti o dveh bazenih. Odprli smo en bazen – globok 50 metrski bazen, kjer voda v globino sega 2 metra in je primeren za izvajanje tekmovanj in kopanje plavalcev, manjka pa še manjši 25 metrski bazen, kjer se na eni strani nahaja tudi plitka voda, ki služi predvsem šolam plavanja. Naši otroci namreč morajo imeti varen prostor in možnost, kjer se bodo naučili plavanja, poleg tega pa manjši bazen služi tudi kot ogrevalni bazen za večja tekmovanja, ki so ne nazadnje tudi eden naših glavnih ciljev v povezavi z na novo odprtim bazenom. Je le olimpijski kompleks, ki nudi ogromno možnosti za izvedbo tekmovanj tako v vaterpolu kot tudi v plavanju. Vsekakor je potrebno najprej rešiti problem manjšega bazena. Želimo si, da bi nam občina prišla naproti in tako omogočila otrokom šolo plavanja, obiskovalcem rekreacijsko plavanje, vsem športnim navdušencem, športno plavanje, skratka, da bi resnično lahko zajeli popolnoma vse spektre, ki jih tak kompleks lahko ponudi. Sicer pa se bomo potrudili in poskusili veliko narediti tudi na področju same promocije bazena in s tem na sami obiskanosti, kar pomeni tudi finančni priliv iz katerega bi lahko črpali denar za vzdrževanje in morda del teh sredstev tudi za rešitev problematike z manjšim bazenom.
Vsekakor si želim, da bi na Obali bilo še več vrhunskih športnikov kot so Veronika Macarol, Alenka Artnik, Toni Vodišek, košarkarji Sixta Primorske, za kar pa bo potrebno vzdrževati visok nivo športne infrastrukture, predvsem pa delati na tem, da imamo v naših klubih čim več strokovnega in usposobljenega kadra, ki bodo športnikom znali pomagati do vrhunskih rezultatov. Predvsem pa nas čaka veliko dela na sami prepoznavnosti vseh športov in športnih klubov, ki delujejo pri nas, saj jih je res veliko in lahko smo ponosni na to.
Tina Saražin