Santomas, vinogradniško-oljkarska kmetija Ludvika Nazarija Glavine, se nahaja v vasici Šmarje pri Kopru. Razprostira se skoraj na 24 hektarjih vinogradov, prav tako imajo še oljčnike na 5 hektarjih. Posestvo je izrazito opazno in prepoznavno zaradi stolpa, ki se nahaja ob njem in na katerem vihra zastava družine Glavina skupaj s slovensko zastavo.
Lastnik Glavina ima rad slovensko Istro in zaradi tega je kmetija zgrajena iz istrskega kamna, seveda po priporočilu arhitektov glede ustreznosti objektov v slovenski Istri. Posestvo še vedno vodi Ludvik Glavina, ki je tudi razvil blagovno znamko Santomas. »Sam začetek poslovanja oziroma dela z vinom sega v moje otroštvo. Jaz sem tukaj rojen, moji starši so stari Ištrijani, doma iz Šmarij, in rodil sem se kot sin kmečkih staršev«, je pričel pripovedovati Glavina. Njegova ljubezen do vinograda in oljk je nastala pri delu v vinogradu, saj je v njem delal že od malih nog. »In ta ljubezen se me je držala celo življenje. Odšel sem študirat v Ljubljano, doštudiral, se zaposlil, zmeraj sem delal na področju marketinga in leta 1997 leta, ko je umrl oče, sem bil na razpotju, kar narediti«, je pojasnil. Ker je imel takrat drugo zaposlitev, ni vedel, kako naprej. Nazadnje se je odločil, da bo investiral v to zgodbo, da bo naredil vingradniško kmetijo v spomin in čast njegovih kmečkih prednikov.
Najprej je blagovno zmanko svojega očeta Glavina spremenil v blagovno znamko Santomas. Kot je povedal, ima Santomas svoj pomen, ker obuja zgodovino teh krajev. »Santomas je bil kot vinska blagovna znamka že v 17. stoletju v Kopru. To blagovno znamko je imela ena izmed nobel koprskih družin, jaz pa sem to ime dobil v knjigi “Topographie de toutes les vinobles” iz leta 1832, kjer sem našel avtorjev zapis, ki pravi, da med najbolj znana vina iz okolice Kopra spadajo vina z imenom Santomas. Meni je ime všeč, je lepo zveneče in zaradi mojega umevanja, kako smo ljudje nejeverni Tomaži«, je pojasnil Glavina.
Pri prodaji vina so po besedah Glavine najboljše zasidrani v Sloveniji in so zadovoljni. Veliko prodajajo tudi v Anglijo, na Poljsko, v Ameriko in na Kitajsko. »Ker pa imamo nišna vina, je Slovenija mali potrošnik za naša vina in iščemo ter se borimo, kolikor se le da, da gremo v svet«, je razložil in dodal: »Ta svet je zelo zahteven, trg je strog z nami, ni se enostano prebijati z vini. Mi stavimo samo na kvaliteto in računamo, da bomo s tem dosegli naše cilje. Zavedamo pa se, da se to ne zgodi od danes do jutri, ampak je pot dolgotrajna in zahteva veliko naporov.« Trenutno se najboljše prodajata refošk in malvazija. Sicer pa so njihova vina osvojila že veliko priznanj in medalj. Nad njihovimi vini se navdušuje tudi nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton.
Na vinogradniški kmetiji Santomas ponujajo tudi degustacije, za kar imajo namenjen poseben prostor, ki sprejme 45 ljudi. Glavina je zadovoljen, da lahko na tak način njihova vina pridejo v kontakt z zelo široko mrežo potencialnih kupcev. Poleg degustacijskega prostora je na kmetiji moderna vinska klet, skladišče vina, enološki laboratorij, vinska banka in celo majhna galerija umetniških del različnih avtorjev. Glavina je namreč strasten zbiratelj umetniških slik in v 30 letih si jih je nakupil veliko.
Še posebej je zadovoljen, ker je velik interes in veselje za delo na tem področju pokazala 20-letna vnukinja. »Danes sem zadovoljen, ker vidim, da mladi, moji vnuki, vidijo na tem področju svojo perspektivo. Vnukinjo bom z veseljem počakal, da doštudira in prevzame vodenje vinogradniške kmetije«, je zaključil Glavina.
Petra Mežnarc