April je za nami, postregel nam je s prvim obilnim deževjem. Rastline so nam že kazale kronično pomanjkanje te naravne vlažnosti, saj z zalivanjem ne dosežemo takega efekta. Če maja ne bo dežja, moramo poskrbeti sami da vsak m2 dobi cca 10 l vode.
Zelenjavni vrt
Grede se že bohotijo z rastlinami ki smo jih bodisi sami vzgojili ali pa kupili v trgovinah specializiranih za prodajo le teh. Noči so še vedno malo bolj hladne. Paziti moramo do ledenih možev, ker nam lahko mraz še kaj zagode. Na izpostavljenih legah je potrebno zaščititi, tako da pokrijemo rastline z kopreno. Krompir je že lepo prišel na površje, tisti ki so sadili solato zgodaj imajo že lepe primerke. V drugi polovici maja, ko je že vse bolj toplo, lahko na prosto posejemo fižol, kumarice, bučke, melone, lubenice, sadimo pa jajčevce, paprike. Sadimo tudi paradižnike na stalno mesto. Pri sajenju je pomembno, da zelenjavo posadimo tako globoko, da iz zemlje gleda samo vršiček. Zalistnike ali baštarde začnemo odstranjevati takoj, če pustimo da se razvijajo slabimo glavne vršičke.
Zeliščni vrt
Zeliščni vrt je v polni rasti, majaron, origano, drobnjak, žajbelj, so odgnali ker so prišli do prvih odmerkov hranil, ki smo jih v prejšnjem mesecu dodali našemu zeliščnemu vrtu. Po ledenih možjeh lahko na prosto posadimo tudi sadike bazilike. Bazilika je toploljuba rastlina zato je pomembno da ne hitimo, ker jo rahli padec temperatur že poškoduje in imamo izgubljeno sezono. Najpogosteje sadimo širokolistno baziliko in drobnolistno grško baziliko. Z lepim cvetjem nas razveseljujejo materina dušica, vijoličasti lučnik, regrat, rožmarin.
Sadni vrt
V sadnem vrtu je obdobje brstenja in nastavljanja plodov. Pri cvetenju najdemo še kakšno kutino. Sadni deli vrta z neobdelano ledino so primerni že za košnjo, kajti trava je po dežju močno odgnala. V vinogradih je tudi vse v fazi brstenja in pričakovanja, ko bo treba se začeti bojevati proti beleznim in škodljivcem. Isto je v sadnih delih vrta.
Okrasni vrt
V okrasnem delu vrta končujejo s cvetenjemokrasne češnje, listopadne magnolije, kamelije, lesnate potonike, okrasna kutina, forzicija, pripravljajo pa se brnistra, zelnate potonike, glicinije, photinije. Če smo v marcu pognojili naše okrasne rastline nam že sedaj kažejo s tem da so poganjki močni, temno zeleno obarvani. Trata je tudi v tisti fazi ko nam kaže kako je bilo opravljeno gnojenje. Če smo v maju že opravili drugo ali celo tretjo košnjo pomeni da smo jo dobro založili s hranili in jo praviloma vzdrževali v prvih štirih mesecih, ne smemo pozabiti po vsaki košnji kaj hranil dodati travni ruši.
Sašo Mejak