Proračun v Piranu so svetniki po burni razpravi le sprejeli, s 13 glasovi za. 11 jih je bilo proti in 1 je bila vzdržana. Ne preseneča več dejstvo, da župan Đenio Zadković nima več podpore s strani Gibanja za občino Piran (GZOP), saj so proračun podprli le trije iz omenjene stranke, in sicer podžupana Karlo Radovac in Gabrijel Franca ter Katja Blažič, medtem ko so proračun podprli popolnoma vsi člani liste Naš kraj in predstavniki italijanske skupnosti. Pa vendar brez dramatičnega razpleta tudi tokrat ni šlo.
Kot je na začetku seje izpostavil piranski župan, so bili v tokratni proračun umeščeni vsi amandmaji in predlogi, ki so jih podali občinski svetniki. Tako je občina Piran poleg umestitve vseh amandmajev v proračunu, zagotovila še sredstva v višini 7.000 eur za uskladitev projektne dokumentacije do pridobitve gradbenega dovoljenja za postavitev osebnega dvigala v Zdravstvenem domu v Piranu, zagotovili so tudi sredstva za nakup petih defibrilatorjev, ki bodo nameščeni v krajevne skupnosti v zaledju, in sicer 8.500 eur, 6.000 eur pa so po predlogu svetnikov in svetnic namenili za urbanistično preučitev objekta dodatnih parkirnih mest pri športni dvorani Lucija.
Kljub temu, da je župan v proračun težek 30.401.334,44 evrov vključil praktično vse pobude in amandmaje, ki so jih podali svetniki, danes brez vroče krvi na občinski seji ni šlo. Svetniki so namreč županu očitali, da sicer je vključil njihove predloge, ni pa umaknil spornih projektov. Kljub temu je Denis Fakin (Stranka modernega centra) izpostavil, da tokratni proračun »ni nič slabši in nič boljši od proračunov, ki so jih svetniki sprejemali že v preteklosti. Edina razlika je ta, da je tokrat župan upošteval vse podane predloge in amandmaje« ter ob poudarkih SD-jeve predsednice in občinske svetnice Meire Hot, da proračun ni razvojno naravnan in nikakor ne zajema dovolj sredstev namenjenih sociali in kulturi, poleg tega pa bi si želeli tudi ureditev kolesarskih poti, dodal, da so vsi svetniki imeli na razpolago dovolj časa, da bi lahko podali svoja mnenja in pobude, medtem ko se po njegovih besedah nihče ni javil še z dodatnimi predlogi.
Nasprotniki proračuna pod pritiskom?
Poleg tega so nasprotniki proračuna županu očitali, da se počutijo pod pritiskom: »Na nas ni odgovornost predlagati proračun,« so bile besede svetnice Meire Hot, ki je ob predpostavki župana Karla Radovaca, da društva zaradi nesprejetja proračuna ne prejemajo sredstev, izpostavila: »Motijo nas nekatere razlage o začasnem financiranju (občina je namreč vse do danes delovala pod pogoji začasnega financiranja), saj se je v javnosti pojavilo mnenje, da svetnice in svetniki blokiramo različna društva in držimo občino v krču, ko je pa resnica ravno nasprotna. Občinska uprava in župan bi morali in so bili dolžni objaviti razpise za vsa društva, ne glede na to koliko časa zajema začasno financiranje« in se ob tem vprašala: »Ali je to pritisk na nas svetnike – če proračun ne bo sprejet, bodo društva trpela?«
»Občinski proračun absolutno ni razvojno naravnan. Nikakor ni zadostno poskrbljeno za socialno vključenost mladih, za aktivno politiko zaposlovanja, za trajnostne projekte iz naslova turizma«, je še dodala.
GZOP večinsko proti proračunu
Kot je v svojem pojasnilu, zakaj bo glasovala proti, povedala Dina Kolar, proračun po mnenju večine članov GZOP ni bil usklajen s koalicijo, kar pomeni, da ni uravnotežen. Poleg tega je izpostavila, da jim je bil proračun predstavljen površno in nikakor ne vsebinsko, s čimer se je strinjala tudi svetnica Barbara Kožar iz Levice, kar pa po besedah župana Zadkovića nikakor ne pije vode, saj so za svetnike pripravili kar tri predstavitve investicij, ki so se jim zdele sporne (maritimna ureditev Centra vodnih športov, klif in ureditev strehe na Monfortu), a se je teh predstavitev udeležila le peščica svetnikov.
Poleg tega občinski svetniki niso mogli mimo ureditve Zdravstvenega doma v Luciji, za katerega so ponovno izpostavili sum o korupciji, ne glede na to, da sta bili na projektu izvedeni že dve reviziji, kljub temu se je kar nekaj svetnikov prav na podlagi te postavke odločilo, da proračuna ne bodo podprli. Najbolj pa je svetnike žulilo, da jih javnost krivi za to, da proračun še ni sprejet: »Nehajte kriviti nas svetnike, da občina Piran ne more delovati. Proračun, ki je le deloma podedovan od prejšnje garniture nam enostavno ni bil dovolj pojasnjen, zato tudi izražam svoj dvom v transparentnost proračuna,« so bile besede Kristijana Cerovaca (GZOP), s katerim se je strinjala tudi Barbara Kožar (Levica).
Đenio Zadković je že pred časom priznal, da je marsikatera postavka v proračunu podedovana od prejšnje občinske garniture, zato bi bilo po zdravi logiki jasno, da bodo svetniški predstavniki stranke SD glasovali za proračun, vendar se to ni zgodilo. Ob tem je Robert Fakin (Lista Naš kraj) nekdanjega piranskega župana Petra Bossmana vprašal: »Ali imate mirno vest reči ne proračunu, ki ste ga deloma zastavili v svojem mandatu (proračun je namreč začel nastajati že lani septembra), še preden je županovane prevzel Zadković?«, in poudaril, da proračun ni sredstvo za obračunavanje in rušenje župana. Davorin Petaros pa je izpostavil, da je vse kar si želijo v GZOP to, da bi končno lahko začeli novo zgodbo v Piranu, brez »raztegovanja« zgodbe, ki se je dogajala v občini zadnja leta.
Proračun sprejet, a ne brez grenkega priokusa
Ne glede na vse, so svetniki po burni razpravi proračun le sprejeli, s 13 glasovi za. 10 jih je bilo proti in 2 sta bili vzdržani. Kot že uvodoma omenjeno, je bila večina članov GZOP proti sprejetju proračuna, medtem ko so proračun podprli vsi iz Liste Naš kraj in predstavniki italijanske skupnosti.
»Danes sem prijetno presenečen, saj smo še do včeraj mislili, da proračun ne bo sprejet in je trinajst glasov zame velika zmaga in čas je za veselje,« so bile prve županove besede po sprejetju proračuna. Njegov prvi korak po sprejetju proračuna pa je po njegovih besedah, narediti predvsem na novo organizacijo dela, si postaviti prioritete in delovati transparentno.
Ob podatku, da je za proračun glasovalo vseh pet članov z liste Naš kraj se poraja vprašanje ali se bo sestavila nova koalicija. Zadković je ob tem povedal: »Od samega začetka sem si sicer želel, da bi sestavljali koalicijo s tistimi prvimi 14 svetniki in vendar sem vedno trdil, da sem odprt za širše sodelovanje in nikakor ne želim jemati nekoga za našega oziroma vašega. Vedno sem želel vsakega vključit v sodelovanje, kar se je tudi danes pokazalo in morda le utegnemo narediti širšo koalicijo, kar bi me zelo veselilo.«
Kljub temu pa nam je Robert Fakin (Lista naš kraj) zaupal, da je o postavitvi koalicije še preuranjeno govoriti: »Vsekakor ne delimo mišljenja župana, kar smo mu tudi jasno povedali. Pozval sem ga celo k odstopu. Poleg tega, današnji pretesen rezultat smatramo kot »pirovo zmago«. Če bo to ostal »modus operandi« še v bodoče, nas čakajo še hudi časi. O koaliciji se zaenkrat torej še ne govori, še manj pa o nekem kupčkanju in barantanju, kar bi si nekateri želeli prikazati. Razmišljamo s svojo glavo in smatramo, da je proračun v tem trenutku en korak naprej v delovanju občine. Nikakor si ne moremo privoščiti, da bi imeli 17.000 prebivalcev Pirana za “talce” v želji, da bi udejanili neke svoje želje oziroma vidike.«
In, ko že misliš, da je vsega konec, se drama šele prične
Če se sprašujete, kje je prišlo do napake, saj so v uvodu zapisane popolnoma drugačne številke glasov kot smo jih zapisali v članku kasneje, naj vam zaupamo, da to ni napaka. Po sprejetju proračuna so si namreč svetniki vzeli pavzo, med katero smo novinarji pridobili prve izjave ob sprejetju proračuna. Nato so sledile še zadnje točke dnevnega reda in ko je že vse kazalo na miren zaključek večera, odjekne novica, da glasovanje ni bilo transparentno.
Svetnik Kristijan Cerovac je namreč po ponovno pregledanem posnetku glasovanja ugotovil, da je prišlo do napake. Zaupal nam je, da svetniki, ki so glasovali proti proračunu nikakor ne želijo zavirati razvoja občine, saj si želijo, da je davkoplačevalski denar transparentno izkoriščen: »Nikakor pa ni sprejemljivo, da se tako zelo zaplete pri glasovanju kot se je, saj je bil seštevek glasov na koncu napačen, zaradi česar sem vložil tudi proceduralno, na kar so mi na koncu obrazložili, da je po vsej verjetnosti prišlo do neke tehnične napake in da bodo glas, ki se je izgubil oziroma prištel k neopredeljenim svetnikom, dodal k tistim, ki so bili proti. To pojasnilo mi ne zadostuje, zato bom zahteval, da se stvar razišče, poleg tega pa je vse skupaj v meni vzbudilo velik dvom v pravilnosti tega glasovanja.«
Za pojasnila o tem nenavadnem preobratu smo se obrnili tudi na župana Đenia Zadkovića, ki nam je pojasnil, da naj bi šlo za tehnično napako. Zatajila naj bi naprava namenjena glasovanju ene od svetnic, ki so jo tudi takoj zamenjali, da je svetnica lahko podala svoj glas. V tem trenutku je sistem zavedel njeno glasovanje kot »vzdržana«.
»Na podlagi ustne izjave dotične občinske svetnice bomo zato v zapisniku upoštevali njeno ustno izjavo, da je proti. Glasovanje je transparentno. Gre samo za to razliko, da bo sedaj namesto 10 proti, 11 proti in namesto dva, eden vzdržan, kar po poslovniku še vedno pomeni, da je proračun sprejet in sam zaplet na to popolnoma nič ne vpliva,« pa nam je zaupala Patricija Višnjevec, zunanja svetovalka župana.