Junij je za nami. Maj je bil za nas vrtičkarje precej muhast in neprimeren za delo, saj je bilo 20 dni deževnih, junij pa nam je postregel s temperaturami, ki so značilne za ta mesec, tako da so rastline lahko začele svojo rast in so nas iz dneva v dan razveseljevale.
Zelenjavni vrt
Zelenjavne grede v juliju nas bogato obdarjajo le v primeru, če smo spomladi pravilno ravnali pri osnovnih opravilih (priprava zemlje, gnojenje, zalivanje po potrebi). V juliju je najpomembnejši dejavnik oskrba rastlin z vodo. Če še nismo napravili namakalnega sistema, je to zadnji čas za pripravo le tega, saj nas bojo rastline s pravilno vodno oskrbo obdarile z večjo količino pridelka. Večina vrtnin je zrela za pobiranje, in sicer paradižnik, paprika, melancane, bučke, kumarice … Moj nono bi rekel, da je treba paradižnike pobirati »mezzocolor«. To so taki, ki niso še v celoti obarvani intenzivno rdeče.
Pri bučkah moramo paziti, da nam ne pobegnejo, da niso prevelike. Seveda pa lahko poberemo tudi bučkine cvetove, tako da jih napolnimo s sirom in popečemo na žaru. Prav tako moramo na velikost paziti pri kumaricah, saj so večje lahko tudi bolj grenke. V juliju se začenja setev vrtnin, ki jih pobiramo jeseni in pozimi: radič, brstični ohrovt, zelje, solate…
Zeliščni vrt
V zeliščnem vrtu preverimo, kako je z zapleveljenostjo in uživamo ob vsakem dotiku z rastlinami, saj nas bogato razveseljujejo s svojimi dišavami. Zelišča in dišavnice, ki se slabše razraščajo, okopljemo in dognojimo, da nas bolj obdarijo s svojim prirastom. Semenijo v tem obdobju kumina in janež, tako da jih lahko naberemo in shranimo, da jih bomo uporabili v primeru, ko nas bo napenjalo ali bomo napihnjeni. Naberemo lahko tudi meto ter si v kombinaciji z meliso in citronko pripravimo aromatizirano vodo.
Sadni vrt
V sadnem vrtu je obdobje obiranja. Veselimo se breskev, nektarin, marelic. Od jagodičevja nam brbončice razvajajo maline, robide. Na razpolago imamo že tudi prve poletne sorte jabolk. Če nismo skoparili z namakanjem, so že primerne za obiranje tudi melone in lubenice.
Okrasni vrt
V okrasnem vrtu uživamo v obdobju poletnih cvetov. Pri vrtnicah odstranjujemo odcvetele cvetove, po potrebi oplevemo, zalivamo in tudi poškropimo, če opazimo kakšne škodljivce ali bolezni. Obrezujemo žive meje, pitosporuma, fotinije, lovorikovca, a ne preveč močno, ker lahko pripeka prizadene notranje liste. Bogato nas s cvetenjem nagrajujejo lataste hortenzije. Poskrbimo, da so dovolj prehranjene in da nimajo težav s pomanjkanjem železa.