Na podlagi Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Italijanske Republike o čezmejnem policijskem sodelovanju ter skladno z Izvedbenim protokolom o izvajanju mešanega patruljiranja ob slovensko italijanski meji so slovenski in italijanski policisti 1. julija 2019 pričeli z izvajanjem skupnega patruljiranja z italijanskimi varnostnimi organi na skupni državni meji. Patruljiranje se izvaja na obeh straneh državne meje na območjih policijskih uprav Koper in Nova Gorica.
Na Policijski upravi Koper so nam zaupali, da slovenska in italijanska policija skupaj ocenjujeta stanje ilegalnih migracij na skupni meji in se soočata s povečanjem števila nezakonitih migrantov, ki prihajajo iz regije Zahodnega Balkana. Zato menita, da je potrebno okrepljeno čezmejno sodelovanje obeh držav s sredstvi za zagotavljanje učinkovitega boja proti čezmejnemu kriminalu in preprečevanje nezakonitega priseljevanja. Obe policiji sta se na operativnem nivoju dogovorili za okrepljeno skupno delovanje. Uvedba mešanih patrulj vzdolž meje ne pomeni ponovnega nadzora v obliki mejnih kontrol. Skupne patrulje omogočajo lažje operativno sodelovanje, boljšo koordinacijo dela, znatno hitrejšo reakcijo pri zasledovanju pobeglih oseb in vozil ter njihovem prijetju, kot tudi istočasno pokrivanje meje na obeh straneh.
»Pomemben del skupnega dela je tudi izmenjava strokovnih izkušenj, poglobitev sodelovanja in krepitev zaupanja. Mešane patrulje bodo pripomogle tudi k učinkovitemu varovanju državne meje s Hrvaško, saj je s tem poslan jasen signal tihotapcem in potencialnim nezakonitim migrantom. Posledično pričakujemo vpliv k zmanjšanju privlačnosti te poti in posredno tudi na obseg migracij v regiji. Mešane patrulje bodo na podlagi podpisanega Izvedbenega protokola delovale do 30. septembra 2019. Po zaključku je predvidena evalvacija ukrepov in potrebe po podaljšanju ter morebitne modifikacije protokola,« so bili jasni na Policijski upravi Koper.
KVADRATEK: Slovenska policija je take oblike dela izvajala že z Avstrijo in Madžarsko, prav tako ima Italija že vzpostavljene mešane patrulje z vsemi sosednjimi državami (Avstrija, Švica, Francija).
Do 29. junija 2019 je Slovenska Policija obravnavala 5.306 ilegalnih prehodov meje (leta 2018 – 3.612). V tem obdobju je od italijanskih varnostnih organov sprejela 146 tujcev, lani 158, med njimi je največ državljanov Afganistana, Alžirije in Pakistana.
Mešane patrulje delujejo štirikrat tedensko v 10-kilometrskem pasu ob državni meji z Italijansko republiko. »Na podlagi analiz tveganja smo se odločili, da bodo 3 mešane patrulje na območju, ki ga pokrivata PU Koper/Sektor mejne policije Trst in enkrat tedensko na območju PU Nova Gorica/Sektor mejne policije Gorica,« so zapisali na PU Koper. Mešano patruljiranje se izvaja tako, da se gostujoči policisti pridružijo domačim policistom. Vodja patrulje je vedno policist države, na katerem ozemlju se izvaja patrulja. Policisti skupaj z enim službenim vozilom opravljajo naloge predvsem na cestnih relacijah v smeri državne meje. Na določenih območjih bodo patruljirali tudi peš. Gostujoči policisti so v uniformah, policijskih pooblastil ne izvajajo. Domačim policistom pomagajo pri opazovanju in izmenjavi informacije pri preprečevanju nezakonitih migracij. Nosijo tudi kratkocevno orožje, katerega pa lahko uporabijo le v silobranu.
V okviru slovensko-italijanskega sodelovanja v mešanih patruljah so te patrulje za enkrat prijele dve osebi, ki sta nedovoljeno vstopili v Slovenijo in sta bili namenjeni proti Italiji. Oba prijeta sta državljana Irana in oba sta bila po postopku vrnjena hrvaškim varnostnim organom.
Na aktualno dogajanje v povezavi z migracijami in nedavnim obiskom italijanskega notranjega ministra Mattea Salvinija v Trstu, ki je o morebitnem zidu, žici, ograji na meji med Slovenijo in Italijo govoril kot o nekakšnem previdnostnem ukrepu in ob tem poudaril, da italijanska vlada želi poskrbeti, da razmere ne bi ušle izpod nadzora, njegove besede o zapiranju meja pa še kar ostajajo v zraku, se je odzval tudi predsednik države Borut Pahor, ki je na svojem Twitter profilu že pred časom zapisal: »Naposled je jasno, da posamezne države po lastni presoji sprejemajo ukrepe za zajezitev nezakonitih migracij. Če jih mi ne bomo sposobni zajeziti na južni meji, bodo ukrepali naši severni in zahodni sosedi na naši severni in zahodni meji. To ne velja samo za nas in naše sosede, ampak je to zdaj zaskrbljujoča praksa širše v Evropi. Zato je nujno, da ukrepamo tako, da bodo meje znotraj schengenskega prostora ostale odprte. Zato je s strateškega vidika jasno, da moramo okrepiti preprečevanje nezakonitih migracij na naši južni meji. Sicer bo Slovenija postala migrantski žep, ker se bodo kopičili migranti in prosilci za azil, ki bodo presegli našo sposobnost, da jim pomagamo. /…/ Slovenija je in bo sprejemala sorazmerne ukrepe za preprečevanje nezakonitih prehodov državne meje. Tak ukrep so tudi skupne slovensko italijanske patrulje na meji. Tak ukrep seveda zbuja določene skrbi, a je boljši od kakšnih trših enostranskih ukrepov.«
Prav tako je v bran skupnim patruljam ob meji stopil tudi Miro Cerar, ki je pred dnevi v Bruslju odločno zavrnil zavajanje, da so skupne patrulje na slovensko-italijanski meji slabe in škodljive. Po njegovih besedah je prav nasprotno, s skupnimi patruljami preprečujejo uvedbo nadzora, kakršen je na meji z Avstrijo, tudi na meji z Italijo.