V dneh od 16. do 24. novembra bo potekal Evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki nas letos nagovarja s sloganom »Spremenite svoje ravnanje, zmanjšajte količino odpadkov!«.
V okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov vas ponovno vabimo k sodelovanju pri zelo uspešni akciji izmenjave uporabnih predmetov Piran (iz)menjuje – Pirano (s)cambia!, ki jo bomo letos izpeljali že tretjič. Uporabna oblačila, modni dodatki, oprema za dom, pohištvo, posoda, igrače, knjige, gospodinjski aparati in drugi uporabni predmeti, ki jih ne potrebujete več in so še uporabni bodo v akciji našli novega lastnika, ki jih bo uporabljal še dolgo preden bodo postali odpadek. Sledili bomo ključnemu vodilu ponovne uporabe: uporabnih predmetov ne zavržemo, ampak jim podaljšamo življenjsko dobo pri novem lastniku.
Izmenjava uporabnih predmetov pa bo potekala v četrtek, 21.11.19 in petek, 22.11.19 od 9.00 do 18.00 ure v telovadnici OŠ Vincenzo e Diego De Castro v Piranu, Vojkova 1. Lepo vabljeni, da prinesete predmete, ki jih ne potrebujete več za izmenjavo z drugimi obiskovalci.
Skupna akcija bo imela poleg okoljskih, tudi socialne in ekonomske učinke, kar je bistvo trajnostnega razvoja. Sodelujte tudi vi v (iz)menjavi; morda boste našli kakšno drobno novoletno darilce za vaše bližnje, morda predmet, ki ga že dolgo iščete ali pa nekaj čisto vsakdanjega, ki vam bo prišlo prav. Družili se bomo, prihranili kašen evro in naredili nekaj dobrega za naravo!
Poleg izmenjave uporabnih predmetov bomo ob Evropskem tednu zmanjševanja odpadkov dali večji poudarek pravilnemu ločevanju odpadkov. V sodelovanju z Medobčinskim inšpektoratom in redarstvom Občine Piran in Ankaran bomo izvajali terenski nadzor nad pravilnim ravnanjem z odpadki, opravljali bomo vizualni pregled posod (vreč) in kontejnerjev.
Večina tistih, ki ne ločujejo odpadkov, se izgovarja na neresnične mite kot na primer »Ne bom ločeval, saj tako ali tako vse pomešajo in vržejo na odlagališče« ali »Ne bom več ločeval; jaz plačujem smeti, Okolje pa služi s prodajo embalaže«. Zakonodaja je za izvajalce javnih služb zelo stroga in obvezujoča, zato se je v celoti držimo; mešane komunalne odpadke predajamo prevzemniku proti plačilu, embalažo pa predajamo brezplačno, zato se stroški ravnanja z odpadki z doslednim ločevanjem znižujejo.
Nepravilno ravnanje z odpadki pa povzroča, poleg bistveno višjih stroškov, neželene okoljske učinke; onesnažuje okolje, ogroža naše zdravje, uničuje življenje v morju in vodne vire, povzroča izpuste toplogrednih plinov in še bi lahko naštevali. Pravilno ravnanje z odpadki je obveza vsakega posameznika, živeti v zdravem okolju pa je pravica vsakega posameznika.
Pozivamo vse uporabnike, da sledijo našemu trudu pri zniževanju stroškov ravnanja z odpadki in tudi sami prispevajo k temu z doslednim ločevanjem odpadkov. Splača se potruditi, zato je naše sporočilo vsakemu uporabniku: sodeluj, ločuj in privarčuj.