Deli novico s tvojimi prijatelji

Štiri istrske občine so v največji meri odvisne od turizma, še posebej piranska in izolska. Toda kljub temu in kljub novicam iz drugih evropskih držav na to temo iz teh občin še nismo zvedeli, kako se bodo spopadli s krizo.

Še najkonkretneje so nam o svojih ukrepih pri pomoči turizmu odgovorili iz Izole, kjer bodo državi predlagali, naj glede na izredne razmere prepustijo celotno porabo pridobljene turistične takse občinam, ki so vitalno odvisne od turizma. »Promocija turističnih občin bo po koncu epidemije eno od učinkovitih orodij za čim lažjo premostitev gospodarske krize. Turistična zadruga Zakladi Istre pa je pripravila predloge za 16 omilitvenih ukrepov na področju turizma, ki jih bodo morda sprejeli v občini in na državni ravni,« so nam odgovorili iz Izole.

 

V piranski občini, kjer je gospodarstvo v približno 80 odstotkih odvisno od turizma (verjetno najbolj v državi), še oblikujejo ekspertno skupino, ki bo pomagala pri pripravi strategije in možnih scenarijev. Pri tem pričakujejo, da bo država podprla turizem v tretjem sklopu interventne zakonodaje. Glede na to, da je bila država pripravljena veliko investirati v lastninjenje in konsolidacijo državnega lastništva turizma, v Piranu upajo, da ne bo ostala samo pri naložbah v lastništvu.

 

Istrskemu turizmu je poleg popolne omejitve turističnega prometa dodatno škodo prinesla nadvse stroga omejitev gibanja med občinami, zaradi katere so domačini podili iz občine celo vikendaše, njihove začasne sostanovalce. Turistični delavci se zdaj bojijo, kako to vpliva na potencialne turiste iz Slovenije, saj je na ta račun slišati veliko pripomb, da se celo začasni stanovalci niso čutili dobrodošle. Toda v piranski občinski upravi ravnanje opravičujejo, da je bila tako stroga omejitev gibanja edino možen ukrep, da so se izognili italijanskemu scenariju. »Brez dvoma bi enako ravnali še enkrat, saj gre za zdravje naših občanov,« je odgovoril županov svetovalec Bruno Kuzmin. Koprski župan Aleš Bržan pa nekoliko bolj diplomatsko: »Omejevanja gibanja med posameznimi občinami nisem podprl, ker sem ocenil, da je zaradi povezanosti istrskih krajev še zlasti neživljenjski in težko izvedljiv. Zato sem raje pozval vse državljane, naj ostanejo doma, občane pa k strpnosti in izogibanju sporom. Tak poziv je bil učinkovit in nujen za zagotavljanje varnosti tako občanov, kot tudi tistih, ki so se odpovedali obisku,« meni Aleš Bržan.

 

Boris Šuligoj