Legendarni vojni poročevalec, guru mirovništva Tiziano Terzani je po 11. septembru 2001 za Corriere della Sera napisal pismo, ki ga je naslovil Dobra priložnost, objavljeno je bilo 16.septembra, ne sicer pod tem naslovom, ki se začne takole: »Svet ni več tak, kot smo ga poznali, naša življenja so se dokončno spremenila, morda je to priložnost, da razmišljamo drugače kot smo doslej, priložnost, da ponovno izberemo svojo prihodnost in ne uberemo znova poti, ki nas je pripeljala do današnjega dne in bi nas lahko jutri peljala v smrt. Še nikoli prej nikoli prej ni bilo preživetje človečnosti na preizkušnji tako zelo kot sedaj«. Razlogi, zakaj je napisal to pismo, so bili drugačni, kot bi bili danes, a se zdi, da je svet na podobni preizkušnji.
Kakšna je vaša napoved?
Katja Pegan, direktorica primorskega gledališča
»V času razsajanja virusa smo imeli dve možnosti. Gledališče bi lahko zaprli popolnoma in nihče nam ne bi ničesar očital. Mi smo se raje odločili, da svoje aktivnosti preselimo na platforme, kjer je to bilo možno in svoje dogodke in predstave prilagodimo novim pravilom. Mislim, da bo jesen čas za vzpostavitev Istrskega kulturnega centra (združitev Gledališča Koper in Avditorija Portorož). Ena osnovnih značilnosti Primorcev je pač ambicioznost.«
Damjan Kozole, režiser filmov o slovenski realnosti
»Vlada, ki jo imamo danes zares nikoli ni marala slovenskega filma. Mogoče zaradi tega, ker na njega nima vpliva. Moji kolegi in sam brez pomoči vlade pač filmov ne moremo snemati (evropska tradicija). Sam bom jesen preživel ponovno v neke vrste samoizolaciji, ker se bom pripravljal na prihodnje projekte. Kot je nekoč rekel pokojni režiser Boštjan Hladnik, bi morali biti v zgodovino vsakega slovenskega režiserja zapisani tako tisti filmi, ki jih je posnel, kot tudi tisti, ki jih ni uspel posneti.«
Dorjan Marušič, zdravnik
»Tudi po posvetu s svojo ženo sem se odločil, da bom vso svojo energijo in znanje usmeril v lokalno okolico. Mislim, da bo jesen še težka. Prav zato svojega poslovnega življenja ne bom načrtoval za več kot teden dni vnaprej. Zares skrbita me dve stvari. In sicer mnogi ukrepi, ki jih sprejemajo oblastniki in jih je zelo težko racionalno razlagati. In dejstvo, da zaenkrat ne vidim ukrepov, ki bi bili nujno potrebni v zdravstvu. Če bi naredili resno analizo virusnih časov (in bojim se, da je ne bom nikoli videl), bi morali ugotoviti, kaj bi bilo nujno narediti v zdravstvu in prvi ukrepi bi morali biti že vidni. Sam jih ne vidim.«
Polona Senčar, poznavalka slovenskega turizma
»Mislim, da bomo od jeseni naprej in tudi v naslednjih letih priča zatona masovnega turizma. In mislim, da to ni slabo. Vedno sem se spraševala kakšen je sploh lahko smisel prekrižariti in obiskati pet evropskih prestolnic v petih dneh. Tudi cene prevozov se bodo dvignile. Sama sem se odločila jeseni, da če ne morem peljati ljudi v druge prestolnice na oglede kulturnih prireditev, da jim bom skušala vrhunske kulturne dogodke pripeljati v njihovo okolje.«