8 izboljšav ukrepov za ublažitev posledic epidemije v podjetjih

Deli novico s tvojimi prijatelji

Klub slovenskih podjetnikov je v petek vladi poslal 8 predlogov za izboljšanje protikoronskih ukrepov, ki so pomembni za podjetništvo, gospodarstvo in za družbo kot celoto v času, ko so pred nami izzivi spopadanja s posledicami epidemije koronavirusa (covid-19).

»V SBC smo poleti intenzivno spremljali dogajanje v podjetjih, članih kluba, v slovenskem, evropskem in svetovnem gospodarstvu in prišli v Sloveniji do ugotovitve, da so v precejšnjem številu podjetij relativno optimistični. Vendar pa obstaja pomembna skupina podjetij, ki so zaradi zdravstvenih ukrepov še vedno izjemno prizadeta, čeprav so bila pred epidemijo zelo uspešna in imajo perspektivo tudi po njej. Njihove rezerve kopnijo. Zato apeliramo na vlado, da se najbolj prizadetim, a uspešnim podjetjem iz časa pred epidemijo, posveti posebna pozornost – kot se je denimo nastanitvenim turističnim podjetjem,« poudarjajo v klubu uspešnih podjetnikov.

 

SBC ocenjuje, da so bili vladni ukrepi v precejšnji meri hitri in tudi učinkoviti, v določeni meri pa so potrebni izboljšav. Dobro je, da je za pomoč podjetjem in samozaposlenim porabilo manj denarja od načrtovanega. Po drugi strani imamo panoge, ki zaradi omejitev države še kar ne morejo normalno poslovati in zaradi tega trpijo izpad prihodkov tudi za več kot 50 % ali 60 % glede na lansko leto. Do konca leta nič ne kaže, da bi se stanje izboljšalo.

 

Zato je SBC pripravil ažurne predloge za izboljšanje kriznih ukrepov za podporo podjetništvu in gospodarstvu  in jih v petek, 4. septembra, poslal Vladi RS. Izhodišči predlogov sta:

– Kako pomagati najbolj prizadetim, da preživijo naslednje mesece in ohranijo čim več delovnih mest, in

– kako spodbuditi najboljše v času krize, ker bodo najbolj prispevali k izhodu iz krize, pa čeprav so spomladi ostali brez (pomembnega obsega) naročil in dela.

 

Predlogi za izboljšanje ukrepov so naslednji:

  1. Izboljšanje pogojev za zagotovitev dodatne likvidnosti podjetjem z državnim poroštvom in podaljšanje tega ukrepa do konca junija 2021.
  2. Brisanje pogoja padca prihodkov za več kot 10 % v letu 2020 glede na leto 2019 za podjetja, ki so uporabljala inštrument iz ZIUZEOP (PKP1) in ZIUOOPE (PKP3).
  3. Podaljšanje čakanja na delo za izjemno prizadete, ki jim bodo letos glede na leto 2019 prihodki od prodaje upadli za več kot 50 %, in sicer do konca leta 2020.
  4. Vavčerji za podjetja iz industrije srečanj, ki so izjemno prizadeta zaradi epidemije, in sicer v višini 10 % njihovih lanskih prihodkov od prodaje.
  5. Razširitev možnosti izrabe turističnih bonov za vstopnice pri ponudnikih ogledov naravne in kulturne dediščine državnega pomena in industrije srečanj ter podaljšanje možnosti njihovega koriščenja do 30.06.2021.
  6. Zamrznitev določil Zakona o minimalni plači, ki bo omogočil velik dvig plač s 1. 1. 2021, ob hudi prizadetosti podjetij, in stališče o dolgotrajni oskrbi.
  7. Uvedba epidemioloških pravil za tuje delavce po vzoru nekaterih zahodnih držav, s testiranjem in krajšo karanteno.
  8. Debirokratizacija

 

»Učinkoviti ukrepi bodo ključnega pomena za  čim bolj uspešen izhod iz krize, prihodnost uspešnega slovenskega podjetništva in ohranitev čim več kvalitetnih delovnih mest,« izpostavlja izvršni direktor SBC Goran Novković.

 

 width=