Nasveti za jesenska opravila na vrtu

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po precej toplem septembru, in na koncu tudi bogatim s padavinami, je oktober odličen čas, da poberemo preostale pridelke na zelenjavnem vrtu. Če bo oktobra dosti dežja, pohitimo s pobiranjem, da preprečimo gnilobo.

 

Listnati in glavnati ohrovt moramo pustiti na gredi do pravega mraza, kajti le tako pridejo na plan vse njegove arome. Posadimo čebule ter česen, še vedno pa nismo prepozni za sajenje radičev, endivije, špinače ter zimske solate. Mnogo rastlin je končalo s svojo vegetacijo, zato jih lahko naložimo na kompostni kup, jim dodamo listje ter ostanke iz kuhinje. S tem omogočimo, da se v notranjosti ustvarijo dobri pogoji, za odličen spomladanski kompost.

 width=Zeliščni vrt v oktobru je že precej obran. Pregledamo gredice, porežemo posušene ali poškodovane dele in po potrebi odstranimo odpadlo listje. Nadomestimo odmrle rastline, da bomo imeli v prihajajočem letu lahko spet dober izkupiček.

 

Sadovnjaki so polni dobrega sadja. Pobiramo lahko slastna jabolka, hruške, kutine, orehe, lešnike, kakije in še kaj. Količine so odvisne deloma od našega vloženega truda in same narave. Oktober je primeren tudi za sajenje sadnega drevja, vzgojenega v loncih. Rastline morajo biti zdrave, zato preverimo, če je koreninski sistem dovolj dobro razvit. Rastline, ki jih posadimo jeseni, se dobro ukoreninijo, spomladi bolje zaživijo in se bolje obrastejo ter posledično tudi lažje prenašajo sušo. Konec meseca se začne sezona obiranja oljk. Okrasni vrt se pričenja odevat v veličastne jesenske barve. Na njem lahko preživljamo lepe trenutke, nudi pa nam tudi kar nekaj dela.

 width=Posadimo lahko žive meje, grmovnice, vrtnice in trajnice. Do zime se bodo ukoreninile ter nas spomladi hitreje in bolj bogato razveselile s cvetjem. V oktobru se končuje tudi obrezovanje iglavcev. Če imamo večje primerke iglavcev, je dobro, da odstranimo tudi suhe poganjke in razredčimo krošnje. Vrtnice malo prikrajšamo, kajti glavno obrezovanje opravimo spomladi. Tudi gredice lahko osvežimo z mačehami, resami in ciklamami.

Po poletni vročini, ki utruja naše travne oaze, v oktobru z vlažnimi nočmi in večjimi količinami dežja, pridobijo na svojem izgledu. Spet dobijo intenzivno zeleno barvo. V začetku oktobra jo lahko tudi prezračimo in ji dodamo manjši odmerek gnojila. Potrebno je poskrbeti, da sproti odstranimo odpadlo listje in s tem preprečimo razvoj škodljivcev in bolezni.

 

Sašo Mejak