Ribe, kače in kuščarji bodo deležni novega doma

Deli novico s tvojimi prijatelji

Akvarij bo dobil novo podobo, projekt vreden 1,5 milijonov evrov, sta financirala Občina Trst in t.i. Sklad za Trst. V akvariju živi tudi izjemen modri jastog.

 

Jastogi, špari in plazilci, ki živijo v tržaškem akvariju, bodo kmalu dobili nov dom. V teku so namreč obnovitvena dela v vrednosti 1,5 milijona evrov, ki sta jih financirala Občina Trst in komisariat deželne vlade, t.i. Sklad za Trst. Nov akvarij, ki vse od leta 1933 domuje v stavbi ob morju, ki jo ščiti spomeniško varstvo, bo vrata odprl v začetku prihodnjega leta, cilj občine pa je vanj pripeljati vsaj 100.000 obiskovalcev.

 

Bogatejši bo za bazen s prostornino 80 kubičnih metrov, ki bo nadomestil že dotrajani bazen, kjer so nekoč domovali pingvini, med njimi tudi legendarni Marco. Poleg tega bodo uredili tudi nov pod in streho ter prenovili električni, vodovodni in zračni sistem za napajanje, prezračevanje in osvetljavo akvarijev. Nad vsakim akvarijem bodo namestili interaktivno tablo, ki jo bodo zaposleni lahko upravljali na daljavo in obiskovalcem ponujali sveže informacije o njegovih prebivalcih. Dela, ki so jih zaupali podjetjema Innocente & Stipanovich d.o.o. ter Balsamini impianti d.o.o., vodi inženir in arhitekt Aulo Guagnini.

 width=

 

Kače se levijo, gekoni valijo jajca

Po predstavitvi projekta in tiskovni konferenci, na kateri so spregovorili župan Roberto Dipiazza, odbornica za javna dela Elisa Lodi in odbornik za kulturo Giorgio Rossi, nas je prijazen čuvaj in skrbnik popeljal v prvo nadstropje, kjer stoji bogat vivarij, ki gostuje več vrst kač, kuščarjev in dvoživk. Med našim obiskom so se kače ravno levile, zaradi česar so bili terariji polni kačjih levov, oziroma odmrlih kož. »Kljub gradbenim delom plazilci živijo mirno, se levijo in parijo,« je povedal čuvaj in nas popeljal do terarija, v katerem so gekoni komaj izlegli jajca, v velikosti frnikole. Obisk smo sklenili s kraljem kač iz omenjenega terarija, Clementinom, štiri metre dolgim in 40 kilogramov težkim rumenim pitonom.

 width=

Roza škarpena in gensko spremenjeni jastog

Ne le terarij, tudi akvarij v pritličju skriva kar nekaj čudes. Čuvaj, ponosen na svoje varovance, nas je najprej popeljal do akvarija, iz katerega sta štrleli dolgi tipalki: »To je izredno redek primerek modrega jastoga,« je povedal in dodal, da je rak zaradi spremembe v genih ohranil modro barvo in ni postal rjav, kakor bi se to po navadi zgodilo. V bližnjem bazenčku pa se je fotografu ponosno nastavljala velika rdeča bodika (po domače škarpena), ki je v tržaškem akvariju zbledela, zaradi česar ni več živo rdeča, temveč roza: »To je najbolj ponosna riba pri nas. Ves dan stoji pri miru in čaka, da jo bo kdo ujel v objektiv. Akvarij v glavnem gosti ribe, značilne za naš zaliv. Žal je situacija v morju dokaj slaba, saj ribiči velikokrat majhnih rib ne vrnejo v morje,« se je z nekoliko jeznim glasom izpovedal čuvaj in dodal, da v akvariju zdravijo in negujejo vsako žival, ki jo nabavijo. Tržaški akvarij tako ni zapor za živali, temveč kraj, v katerem se dobro počutijo in kjer se lahko nastavijo fotografskemu aparatu radovednih obiskovalcev.

 width=

(map)

Primorski dnevnik