Sistematično oškodovanje upnikov, kršitve pravic delavcev, davčne zatajitve ter zloraba pravic pri združevanju družin in prejemanju socialnih transferjev
Na novinarski konferenci so na slovenski policiji podrobneje predstavili dlje časa trajajočo kriminalistično preiskavo, v okviru katere so kriminalisti Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Novo mesto, v sodelovanju s policisti policijskih postaj PU Novo mesto, ugotovili sistematično izvrševanje kaznivih dejanj oškodovanja upnikov, kršitev temeljnih pravic delavcev, davčnih zatajitev in kaznivih dejanj, povezanih z zlorabo pravic pri združevanju družin in prejemanju socialnih transferjev.
Med preiskavo je bilo obravnavanih skupno 1.864 kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, in sicer kazniva dejanja oškodovanja upnikov, kršitve temeljnih pravic delavcev, ponareditve ali uničenja poslovnih listin, davčne zatajitve in overitve lažne vsebine.
Oškodovanja upnikov, kršitve temeljnih pravic delavcev in davčne zatajitve
Med preiskavo so ugotovili sistematična izvajanja kaznivih dejanj oškodovanja upnikov in kršitve temeljnih pravic delavcev (neplačevanje prispevkov iz naslova izplačila plač) in ostalih kaznivih dejanj – skupno 766 kaznivih dejanj.
Ugotovljeno je bilo, da so posamezni delodajalci (štirje z območja Posavja in eden z območja Novega mesta) prenašali poslovanje iz prezadolženih družb na druge družbe, dolgovi družb pa so praviloma nastajali iz naslova neplačevanja prispevkov, izplačila plač in drugih davčnih obveznosti. Družbe so po blokadi TRR prenehale s poslovanjem, posle pa so osumljeni preusmerili na druge povezane družbe.
Z izvršenimi kaznivimi dejanji oškodovanja upnikov, kršitvami pravic delavcev in davčnimi zatajitvami je nastala škoda v višini več kot 8,2 milijona evrov.
Nepravilnosti pri združevanju družin
Pri obravnavi kaznivih dejanj oškodovanja upnikov in temeljnih pravic delavcev so ugotovili tudi nepravilnosti pri združevanju družin. Šlo je za kazniva dejanja overitve lažne vsebine in ponareditve ali uničenja poslovnih listin, ki so jih vlagatelji izvrševali ob pomoči svojih delodajalcev. Obravnavali so 62 vlagateljev, gre za zaposleni predvsem v gradbeni dejavnosti in v pekarnah ter podali kazenske ovadbe za 1098 kaznivih dejanj.
Kazniva dejanja so izvrševali zaposleni, ki so v večini državljani iz tretjih držav. Ti so ob pomoči delodajalcev na način, da so na upravne enote podajali vloge za združitev družine in navajali lažne podatke o svojih prejemkih s ciljem, da so zadostili pogojem za dosego cenzusa potrebnih prihodkov za preživljanje družinskih članov. Na ta način so spravljali upravne enote v zmoto, da so vlagateljem izdajale dovoljenja za začasno prebivanje in dovoljenja za stalno prebivanje družinskih članov. V predkazenskih postopkih so ugotovili različne načine, s katerimi so vlagatelji lažno prikazovali višino prihodkov. Delodajalci so zaposlenim na plačilnih listah lažno prikazovali stroške, ki pa dejansko niso nastali, in sicer, nerealna zvišanja bruto plač za čas, ko so morali izkazovati višja sredstva, lažne stroške prevoza na delo, lažne stroške službenih potovanj, kilometrino, visoke zneske nadomestil za prehrano, lažne stimulacije za opravljeno delo, nadomestila za ločeno življenje, lažne terenske dodatke in druge lažno prikazane dodatke pri plačah.
Po pridobitvi dovoljenj za svoje družinske člane pa so na podlagi realnih prihodkov začeli koristiti socialne transferje, ki so na voljo v Sloveniji.
Kriminalisti in policisti so v predkazenskem postopku sodelovali z upravnimi enotami, ki so za posamezne primere tudi same zaznale sume nepravilnosti.
V preiskavi so pridobivali podatke in dokumentacijo, zbirali obvestila, pridobivali bančne podatke itd., opravili so več kot 30 hišnih preiskav pri različnih delodajalcih in v računovodskih družbah, ki so za delodajalce opravljale računovodske storitve. Zasegli so listinsko dokumentacijo, elektronske naprave in pridobili dodatne dokaze, s katerimi so dokazovali izvršitev kaznivih dejanj.
Preiskovanje težjih oblik gospodarskih kaznivih dejanj in varovanje finančnih interesov Slovenije in EU sta prednostni nalogi policije
Prednostni nalogi slovenske policije na področju odkrivanja in preiskovanja gospodarske kriminalitete sta tudi preiskovanje težjih oblik gospodarskih kaznivih dejanj z veliko protipravno premoženjsko koristjo ter varovanje finančnih interesov Slovenije in Evropske unije. Med ta kazniva dejanja lahko zagotovo uvrstimo tudi predstavljene primere iz PU Novo mesto.
»Ugotavljamo, da je izvrševanje teh specifičnih kaznivih dejanj zelo dobro organizirano in sistematično, pogosto povezano s tujino, in da pri izvedbi in organizaciji tovrstnih dejanj sodeluje več fizičnih in pravnih oseb. Storilci pri tem organizirajo celotne sisteme prirejenega vodenja poslovnih knjig, ustvarjanja in priznavanja neresničnih terjatev, prikritega prenašanja poslovanja ter preusmerjanja finančnih tokov med več povezanimi podjetji, tako v Sloveniji kot tujini. Na ta način na primer preprečujejo poplačilo oškodovanih upnikov, storilci pa si pridobijo veliko protipravno premoženjsko korist. Med oškodovanimi upniki so najpogosteje oškodovana tako podjetja, banke in FURS, s tem pa tudi proračun Slovenije«, so pojasnili na slovenski policiji.
Slovenska policija bo tudi v prihodnje v okviru svojih pristojnosti in ob sodelovanju z drugimi organi in državnim tožilstvom temu področju kaznivih dejanj ter problematiki posvečala veliko pozornost in obravnavala vse zaznane razloge za sum, da so bila storjena kazniva dejanja, katerih storilci se preganjajo po uradni dolžnosti.