Kino Istra odpira spletno dvorano do snidenja v živo

Deli novico s tvojimi prijatelji

Kino Istra/Cinema Istria je celoletni program filmskih projekcij v 12 krajih brez kinodvoran, ki se nahajajo v Istri. Program bo preko filma in drugih umetnosti na svojstven način povezal Istro na hrvaški in slovenski strani meje. Ideja je enostavna – Kino Istra nima svoje dvorane, ampak gostuje v krajih, kjer filmov primanjkuje, v mestih brez stalnega kina. Projekt je namenjen tako širšemu kot mlademu občinstvu, prebujanju ljubezni do filmske umetnosti pri šolarjih, ki odraščajo v krajih brez možnosti obiska kina, in seveda tudi celotni lokalni skupnosti.

 

Za dober začetek novega filmskega leta so za čas med 15. in 24. januarjem v Kinu Istra pripravili spletno ponudbo, izbor filmov, ki jih na takšen ali drugačen način lahko povežemo z Istro:

 width=Je lektrika ubila štrige (Je letrika ubila štrige, režija: Cristian Criss Kolacio, Hrvaška, 2016)

Dokumentarno-igrani film gledalca popelje v domišljijski svet manj znane, skrivnostne Istre, tiste o »nadnaravnih« bitjih, kot so štrige, štrigoni, more, štrolige, kresniki, vile in volkodlaki.  Pripovedovalci z vseh koncev polotoka v pisanih domačih jezikih in narečjih pripovedujejo starodavne zgodbe iz svojih krajev in živo popisujejo prigode, ki so jih doživeli njihovi bližnji, nekateri pa celo dogodke iz prve roke.

 width=Bog obstaja, ime ji je Petrunija (Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija, režija: Teona Mitevski, Severna Makedonija/Slovenija/Francija/Belgija/Hrvaška, 2019)

Črna komedija, ki je prejela številna mednarodna priznanja, predstavlja univerzalno in nadvse aktualno zgodbo o uporu proti patriarhatu in seksizmu, posneta po resničnem dogodku. V malem makedonskem mestu duhovnik med vsakoletnim cerkvenim  ritualom vrže v reko leseni križ, za katerim se požene množica moških. Tokrat v vodo skoči tudi Petrunija, prebivalci so ogorčeni: kako si drzne v njihovem ritualu sodelovati ženska? Film je bil prikazan tako na festivalu v Motovunu kot na Kino Otoku v Izoli.

 width=Nevidni fant (Il ragazzo invisibile, režija Gabriele Salvatores, Italija/Francija, 2014, 9+) je fantastičen film o superjunaku, ki je osvojil mlado občinstvo po vsej Evropi in očara tudi z idealno kuliso – Trstom.  Michele se sooča s težavami, ki so značilni za odraščanje, še posebej bi rad pritegnil pozornost Stelle. Nekega dne monotonijo vsakdanjega življenja razbije neverjetno odkritje: Michele se pogleda v ogledalo in ugotovi, da je neviden. To je začetek najneverjetnejše dogodivščine v njegovem življenju. Film za mlade, ki zna zabavati in očarati tako najmlajše kot tudi njihove starše.

 width=Dolina miru (režija France Štiglic, Jugoslavija/Slovenija, 1957, 7+)

Zgodba o dveh vojnih sirotah, nemški deklici Lottie in slovenskem fantu Marku, ki zbežita iz bombardiranega mesta, da bi poiskala »dolino, v kateri ni vojne«. Na poti srečata ameriškega pilota Jima. Čeprav so mu za petami nemški vojaki in partizani, se Jim junaško odloči, da ju bo prek sovražnega ozemlja pospremil do cilja. Legendarni film, ki je igralcu Johnu Kitzmillerju leta 1957 prinesel nagrado za najboljšo moško vlogo v Cannesu, je bil ob svoji šestdesetletnici in v restavrirani različici leta 2016 predstavljen v prestižni sekciji Cannske klasike.

Filmi bodo dostopni med 15. in 24. januarjem preko VOD platforme Cinesquare na spletni povezavi: http://bit.do/kinoistra, ogled filmov bo možen v Sloveniji in na Hrvaškem, z izjemo filma Dolina miru, ki bo na voljo tudi v Italiji. Vsi filmi imajo na voljo izbiro med slovenskimi in hrvaškimi podnapisi.

 

Cena  ogleda filma je 2 EUR za posamični film oziroma 5 EUR za celoten paket vseh štirih filmov.

 

Spletni filmski izbor, ki sta ga skupaj pripravila Zavod Otok in  Motovun Film Festival, predstavlja ogrevanje pred ponovnimi projekcijami v živo, ki jih bomo izvajali takoj, ko bodo epidemološke razmere to dovoljevale. Kino Istra pripravlja okrog 150 projekcij, posebnih dogodkov, delavnic in gostovanj, ki bodo prebivalce Istre skozi vse leto vabili v čarobni svet filmskih dogodivščin. Projekcije se bodo odvijale v dvoranah in na prostem, z namenom popularizacije kino izkušnje na velikem platnu! Končni cilj projekta je spodbuditi odprtost do evropskega (in) avtorskega filma kot tudi spodbuditi lokalne skupnosti, da projekt prepoznajo kot dobro prakso preko katere lahko trajnostno razvijajo kulturna stičišča tudi v prihodnosti. Prihodnja spletna srečanja v Kinu Istra bodo objavljena na FB strani Kino Istra.

 

Projektni vodja je hrvaški filmski festival Motovun, partnerji projekta pa so – poleg zavoda Otok – še Hrvaška filmska zveza, Mednarodna filmska akademija iz Bologne in britanski Live Cinema LTD. Aktivnosti podpirata javna sofinancerja Evropska komisija v okviru projekta ‘Kinematografi kot inovativna kulturna središča v lokalnih skupnostih’ in Ministrstvo za javno upravo RS.