LETOŠNJI DOGODKI OB TEDNU MOŽGANOV ZAZNAMOVANI Z ODNOSI
Prejšnje leto je bil Teden možganov zaradi hitrega širjenja virusa odpovedan. Letos sta grafična podoba in način izvedbe drugačna, rdeča nit pa ostajajo odnosi – tema, ki je vedno aktualna, v teh časih morda še bolj.
Človek je kot socialno bitje vedno vpet v takšne ali drugačne odnose. Ljudje bivamo v vzajemni povezavi z drugimi – mi vplivamo nanje in oni na nas, kar je dinamičen proces na več ravneh. Razvili smo izredno zapleten in prefinjen sistem medsebojne komunikacije. Zmožni smo učenja prek socialnih stikov, vzpostavljanja velikih socialnih sistemov in bivanja v njih, prosocialnega vedenja ter sodelovanja na način, ki je drugačen od drugih živih bitij. Pri vsem tem sodelujejo številne možganske strukture in omrežja. Na dogodkih v času Tedna možganov 2021 boste spoznali, kako socialni procesi in vedênje vznikajo iz delovanja naših možganov v interakciji z okoljem; kako na strukturo in delovanje možganov vplivajo odnosi v zgodnjem otroštvu, bogastvo ali siromašnost naših socialnih stikov in kultura, v kateri živimo. Poglobljeno bodo obravnavana vprašanja o evolucijskem razvoju t. i. socialnih možganov, strokovnjaki bodo razpravljali o psiholoških vidikih odnosa do sebe in drugih. Spregovorili bodo o težavah v zaznavanju sebe in oblikovanju ter vzdrževanju odnosov, ki se pojavljajo pri različnih motnjah in boleznih, tudi na področju duševnega zdravja. Pojasnjeno bo, kako okoljski in sociokulturni dejavniki vplivajo na odnose ter na kakšen način se oblikuje odnos znotraj skupin in med njimi, vključno z diskriminacijo, predsodki ter stereotipi. Medtem ko imamo na eni strani intimnost, partnerstvo in prijateljstvo, sta na drugi strani osamljenost in socialna izolacija – raziskovalci se bodo dotaknili obeh delov spektra odnosov, njunega vpliva na možgane in psihološko blagostanje.
Če želite s pomočjo nevroznanosti odkrivati nove dimenzije odnosov, vabljeni k udeležbi.
Program je razvrščen v navedene sklope:
- spletne projekcije filmov med vikendom
- ponedeljkova plenarna predavanja
- torkova in četrtkova klinična predavanja
- sredine top teme v nevroznanosti
- petkova okrogla miza
- delavnice za odrasle in otroke ter komentarje filmov čez ves teden
Program bo potekal preko spleta. Podrobnosti na povezavi. Nekatera predavanja bodo dostopna na SiNAPSINEM Youtube kanalu za kasnejši ogled.
Pri organizaciji Tedna možganov so letos združile moči skupine iz Ljubljane, Maribora, Kopra in Novega mesta. Teden možganov 2021: Človek ni otok so omogočili: ARRS, FENS, DANA foundation, Metalka Media, Roche, Adria Lab in druge organizacije ter podjetja, navedena na spletni strani.
Vir: Občina Izola