InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem organizirata konferenco Woodrise 2022

Deli novico s tvojimi prijatelji

Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem bosta septembra 2022 organizirala eno najpomembnejših svetovnih konferenc s področja sodobnega trajnostnega gradbeništva. Ta bo na slovensko obalo pripeljala vrhunske mednarodne strokovnjake s področja večnadstropne lesene gradnje, ki bodo predstavili aktualne arhitekturne in inženirske dosežke v tej panogi.

 

Glavni del konference bo potekal 6. in 7. septembra 2022 v Portorožu, kjer bodo predstavljeni  najboljši primeri trajnostne gradnje s celega sveta. Naslednja dva dneva (8. in 9. september 2022) pa bosta namenjena strokovnim ekskurzijam in poslovnim obiskom glavnih akterjev s področja gradbene in lesnopredelovalne panoge v Sloveniji in bližnji okolici – Slovenija namreč leži le streljaj od najpomembnejših podjetij, ki narekujejo razvoj sodobne svetovne lesne arhitekture.

 

Dr. Iztok Šušteršič, predsednik konference in vodja raziskovalne skupine Trajnostna gradnja z obnovljivimi materiali v InnoRenew CoE, je ob tej odločitvi Zveze Woodrise (Woodrise Alliance) povedal: »V veliko čast nam je, da je mednarodna zveza univerz, inštitutov in raziskovalnih centrov, ki bdi nad organizacijo konferenc Woodrise, prav nam zaupala pripravo tako pomembnega dogodka.«

 width=Mednarodne konference Woodrise – letošnja bo oktobra potekala v Kjotu na Japonskem –, ki privabijo več kot 1000 obiskovalcev z vsega sveta, se posvečajo visoki leseni gradnji. Na konferenci prihodnje leto v Sloveniji pa se bodo predavatelji osredotočili tudi na uporabo lesa pri prenovi obstoječih objektov. To je kot izjemno pomembno prepoznala tudi Evropska unija v svojem evropskem zelenem dogovoru. Sklepamo lahko torej, da bo to področje močno krojilo prihodnost evropskega gradbeništva.

 width=

Mednarodni strokovnjaki, ki bodo nastopili na konferenci, bodo predstavili svoje poglede in neposredne izkušnje s prenovo, sanacijo in obnovo urbanih zgradb z uporabo inovativnih tehnologij v leseni gradnji. Obiskovalci bodo tako lahko med drugim izvedeli vse podrobnosti o šestnadstropni betonski zgradbi v Melbournu v Avstraliji, ki so jo nedavno nadgradili s kar desetimi lesenimi nadstropji. Pred glavnimi predavanji bodo imeli obiskovalci možnost spoznati tudi dosežke najpomembnejših svetovnih raziskovalnih projektov s področja lesene gradnje, pozneje pa sodelovati na tematskih delavnicah, kjer bodo bolj podrobno predstavljena zadnja dognanja o ključnih lastnostih visoke lesene gradnje.

Konferenca sicer privabi udeležence s celega sveta, dr. Šušteršič pa poudarja: »Želimo pritegniti pozornost tudi domače javnosti in držav iz jugovzhodne Evrope, kjer trajnostna lesena gradnja še ni zelo priznana, se bo pa zaradi evropskih okoljskih ciljev v prihodnosti morala razvijati. Predstavitve izjemnih mednarodnih dosežkov ter pogovori s projektanti in izvajalci bodo gotovo učinkovito prispevali k osveščanju.«

Prijave na konferenco se bodo predvidoma začele sprejemati jeseni, ko se zaključi letošnja konferenca na Japonskem.