Safet Zec v Piranu

Deli novico s tvojimi prijatelji

Že od marca si lahko ogledate eno najlepših razstav v Piranu, razstavo velikega umetnika in slikarja Safeta Zeca.

 

Zec je cikla Objemi in Exodus ustvarjal zadnjih 20 let, navdahnjen z globokim spoštovanjem do sočasnih tragičnih dogajanj, še zlasti do tragedije v Srebrenici, do žalostne ljubezenske zgodbe Boška in Admire in do sodobne globalne migrantske problematike, s poudarkom na otrocih kot najbolj nedolžnih žrtvah.

 width=Cikel Objemi v celoti posveča 37 slik tragiči zgodbi Admire in Boška, ki ju imenujejo tudi sarajevska Romeo in Julija. Njuna ljubezenska zgodba se je namreč končala na Vrbanskem mostu v Sarajevu, ko je ostrostrelec ustrelil oba. Admira in Boško sta še teden dni mrtva in objeta ležala na mostu, saj je bilo v tistem času prenevarno, da bi ju šli iskat. Boško je bil Srb, Admira pa Bosanka.

 

V ciklu Exodus pa umetnik posveča 13 slik nesmislu vojne in žalostnim usodam sodobnih migrantov.

 

Ob razstavi pa je bila tudi premiera uprizoritve Premišljevanja iz cikla Objemi Safeta Zeca, sestavljena iz monologa Toneta Partljiča, plesa in glasbe. S čustvi nabita predstava ni pustila nikogar ravnodušnega. Zgodbo Admire in Boška smo podoživeli prav vsi obiskovalci in marsikoga je ganila v dno duše, da je potočil solzo, tudi sam mojster Safet Zec je ostal brez besed.

 

Premiere so se udeležili tudi predstavniki treh največjih verskih skupnosti v Sloveniji, koprski škof Jurij Bizjak, mufti Islamske skupnosti v Sloveniji Nedžad Grabus in paroh Pravoslavne cerkve v Kopru Tomo Ćirković.

 width=Safet Zec: »Vesel sem, da so moje slike v Piranu, resnično sem izjemno hvaležen za razstavo, saj se še vedno nenehno sprašujem, kaj ljudi pripelje do takih dejanj, da ubijajo.«

 

Koprski škof Jurij Bizjak: »Včasih slišimo, da nič več ni sveto. Današnji dan izkazuje nasprotno. Za vsako sliko je najmanj 100 zgodb. Ne žalujte, ker ste jih izgubili, temveč se veselite, ker ste jih imeli.«

 

Mufti Islamske skupnosti v Sloveniji Nedžad Grabus: »Safet Zec skozi jezik likovne umetnosti prikazuje veliko trpljenje, njegove slike govorijo o človeških tragedijah in ljubezni. Ljudje so moramo naučiti odpuščati in verovati.«

 

Paroh Pravoslavne cerkve v Kopru Tomo Ćirković: »Sem otrok iz Bosne in poznam tamkajšnje zgodbe. Žal ta dogodek z Admiro in Boškom ni edini, pomeni pa veliko za vse nas. Admira in Boško s sporočilom, da moramo pustiti vsem ljudem na svetu živeti, ne glede na versko prepričanje, ostajata za vedno z nami.«

 

Razstava je na ogled na osmih razstaviščih; v Piranu v štirih cerkvah in krstilnici, Gledališču Tartini, Tartinijevi hiši in Portorožu v nekdanjem skladišču soli Monfort.

 

Petra Mežnarc