Vodniki svoje pse najpogosteje pripeljejo k veterinarju zaradi srbečice, katere vzrok so večinoma alergije.
Alergija je prekomerna reakcija organizma na alergene, ki so lahko zunanji (cvetni prah, pršice, bolhe…) ali prisotni v hrani (piščanec, mleko, gluten…).
V prvem letu starosti je za srbečico pogosto kriva hrana, kasneje, okoli drugega leta se pojavijo še ostale alergije.
Znaki alergije so srbečica okoli oči, ust, pod pazduho, na dimeljskem področju, v okolici anusa, zelo značilno mesto za alergijo na bolšji pik je področje nad korenom repa. Alergije se lahko pokažejo tudi z dihalnimi (čihanje, astma) in prebavnimi težavami (driske, bruhanje), še posebej pri alergijah na hrano.
Koža po stiku z alergenom postane bolj občutljiva, psi se začnejo praskati, lizati. Nato kožo prerastejo bakterije in glivice. Prizadeta mesta spremenijo barvo, dlaka odpade in psi dobijo neprijeten vonj. Srbečica postane neznosna in takrat običajno vestni vodniki poiščejo pomoč pri nas.
Pri zdravljenju alergij je zelo pomemben odnos med veterinarjem in vodnikom, veterinar mora izključiti vse možnosti za srbečico in priti do končne pravilne diagnoze, kar lahko traja dlje časa če se vodnik ne drži navodil in ne prihaja na preglede, ni možnosti za uspeh.
Pri diagnostiki je potrebno najprej izključiti zunanje parazite, nato je potrebno pozdraviti sekundarno infekcijo. Običajno za parazite predpišemo tablete, infekcijo pa rešujemo z razkužilnimi in antimikotičnimi šamponi, pri hujših oblikah z antibiotiki in antimikotiki. Proti srbečici pa varna zdravila, ki zmanjšajo odzivnost telesa, kot so Oclacitnib in se izogibamo steroidom, ki imajo ogromno stranskih učinkov. Hrana naj bo hipoalergena, tudi če ni glavni vzrok za izbruh alergije. Sploh pa hrana z veliko vsebnostjo omega 3 maščobnimi kislinami (ribe) pripomore k jačanju kožne bariere.
Če se srbečica ponovno pojavi, ko prenehamo dajati oclacitnib, svetujemo, predvsem pri mlajših psih serološko testiranje na alergene v okolici. Na podlagi testiranja v laboratoriju izdelajo serum z alergeni, ki ga vodnik aplicira po protokolu pod kožo. Terapija lahko traja več let, je pa to edini način, da dolgotrajno desenzibiliziramo imunski sistem. Pri mlajših psih je uspešnost do 75%.
V kolikor obstaja sum alergije na hrano, se je potrebno striktno držati predpisane diete.
Alergij se povsem pozdraviti ne da, jih je pa možno imeti pod kontrolo in s tem omogočiti pasjemu prijatelju veselo življenje brez praskanja.
Lara Kralj dr.vet.med.
VETERINARSKI CENTER LARA
Trgovska ulica 4, 6310 Izola
05 640 1300, 031 344 832
lara@lax.siOglasno sporočilo.