V SBC – Klubu slovenskih podjetnikov podpirajo večino ukrepov iz v soboto sprejetega vladnega Odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (v nadaljevanju: odlok), saj so ukrepi usmerjeni v varovanje kolektivnega zdravja.
»Ne moremo pa se strinjati z ukrepi v delu, ki celotno časovno in finančno breme glede (ne)izpolnjevanja pogoja PCT prenašajo na delodajalce, in to kljub temu da je odločitev o tem, kateri pogoj bo izpolnil, izključno na strani delavca. Zato vladi predlagamo, da se ukrep spremeni tako, da bo testiranje potekalo izven delovnega časa, obenem pa bo odgovornost za izvedbo individualna, na strani zaposlenih«, so zapisali v sporočilu za javnost.
V SBC – Klubu slovenskih podjetnikov želijo, da je delovno okolje, v katerem se zadržujejo zaposleni, varno, zato se z ukrepi iz odloka načeloma strinjajo. Izpolnjevanje PCT pogoja s strani zaposlenih predstavlja eno izmed oblik ohranjanja varnega delovnega okolja. Tovrstni ukrepi pomagajo varovati kolektivno zdravje, s tem pa podjetjem in celotnemu gospodarstvu omogočajo, da lahko nemoteno izvaja svoje aktivnosti. »Ni pa se mogoče z ukrepom strinjati v delu, ki določa, da se testiranje opravlja znotraj delovnega časa zaposlenega in da morajo testiranje zaposlenih še naprej plačevati delodajalci. Prav tako je v odloku preveč nejasnosti glede same izvedbe in nadzora samotestiranja«, so prepričani v SBC.
O ukrepu se odloča delavec, ukrep pa bremeni delodajalca
»Strinjamo se z odločitvijo vlade, da morajo vsi zaposleni, v kolikor želijo opravljati delo, izpolnjevati pogoj PCT. Vendar je odločitev nenavadna: delodajalec mora poskrbeti, da se bo ta obveza izpolnjevali, sicer mu grozi globa, medtem ko je samostojna pravica zaposlenega, da se odloči, katero izmed možnost bo izbral: strokovno priporočeno brezplačno cepljenje ali večkratno plačljivo periodično testiranje. Delodajalec zaposlenega ne more prisiliti, katero obliko izpolnjevanja pogoja naj izbere, kljub temu pa je dolžan nositi finančne in organizacijske posledice delavčeve odločitve, v kolikor se ta ne cepi«, pojasnjujejo.
V SBC – Klubu slovenskih podjetnikov si zato želijo, da bi bil ukrep izpolnjevanja pogoja PCT takšen, da bi odgovornost za njegovo uresničevanje prevzel tisti, ki ima edini možnost odločati se o njem – torej zaposleni. Če namreč posameznik ni cepljen, je njegova dolžnost, da se redno testira in o tem obvešča delodajalca. Da je breme v tovrstnih primerih v celoti na plečih delodajalca, ni ne pravično niti ni finančno in časovno vzdržno. Poleg tega s tem družbi pošiljamo napačno sporočilo, da je tudi kolektivno nižja zaščita pred virusom sprejemljiva.
Testiranje lahko krni delovni proces
»Težavo po našem prepričanju predstavlja tudi vštevanje časa, potrebnega za testiranje, v delovni čas delavca, zaradi česar se skrajšuje efektiven delovni čas delavcev. Dodatno težavo predstavlja okoliščina, da bo delodajalec moral delovni proces znova in znova prilagajati zaradi izpada delovnih ur tistih, ki se testirajo. Vse to negativno vpliva na uspešnost podjetja«, so prepričani v SBC.
V SBC – Klubu slovenskih podjetnikov so mnenja, da se je z razvojem cepiv odprla možnost, da se pri obvladovanju epidemije preide s kolektivne na individualno odgovornost. »Zato pozivamo vlado, da pripravi zakonsko podlago, ki bo breme testiranja prenesla na posameznika, s čimer bi se uskladili pravica posameznika do svobodne izbire z odgovornostjo pri izvajanju te pravice. Sedanja rešitev namreč ne spodbuja ljudi k odgovornemu prispevku k boljšemu javnemu zdravju, kar so nenazadnje večkrat poudarili tudi predstavniki vlade in strokovnih inštitucij. Zato bi bila sprememba te ureditve, po našem prepričanju, v trenutnih okoliščinah najbolj primerna, pravična in vsebinsko utemeljena«, dodajo.