Letos je Mediteranski inštitut za okoljske študije pri Znanstveno-raziskovalnem središču Koper postal partner v 10 milijonskem projektu Smart Control of the Climate Resilience of European Coastal Cities (SCORE www.score-eu-project.eu ), ki ga financira Evropska unija. Projekt vodi irska institucije IT Sligo, vključuje pa še 27 partnerjev iz 11 evropskih držav.
Cilj projekta je oblikovanje, razvoj, spremljanje in preverjanje novih ukrepov, namenjenih reševanju težav, povezanih s podnebnimi spremembami (poplave, erozija in posledično izguba biotske raznovrstnosti) na obalnih območjih. Podnebne spremembe so namreč tu, in čim prej moramo storiti vse, kar je v naši moči, da zmanjšamo njihov vpliv na okolje.
Projekt SCORE temelji na sooblikovanju, skupnem razvoju, testiranju in dokazovanju inovativnih pristopov, ki temeljijo na ekologiji in pametnih tehnologijah, obenem pa spodbuja finančno vzdržnost. To pomeni, da kombinacija sodobnega inženiringa in naravnega okolja omogoča izdelavo novih inovativnih strategij ter ukrepov prilagajanja podnebnim spremembam. Napočil je torej čas, da kot skupnost premislimo, kako se na lokalni ravni lotevamo izzivov, ki jih postavljajo podnebne spremembe.
Projektno skupino ZRS Koper sestavljajo: dr. Shé M. Hawke, dr. Cécil Meulenberg, dr. Irina Cavaion, Barbara Pandev in dr. Blaž Lenarčič. Poudariti je treba, da je pridruženi partner projekta tudi Občina Piran, ki je z ZRS Koper podpisala pismo o sodelovanju. V zvezi s tem je po nedavnem uvodnem srečanju s partnerji iz vse Evrope dr. Shé Hawke podala naslednjo izjavo:
“Zdaj je čas za nujne ukrepe. Piran je s svojimi obalnimi ranljivostmi in nedavnimi dogodki obalnih poplav (ter lokacijo Morske biološke postaje) logična lokacija za naš živi urbani laboratorij. Navdušeni smo, da Občina Piran podpira naše pobude in bo sodelovala v inovativnih raziskavah, poleg tega pa bodo v raziskovalni proces aktivno vključeni tudi lokalni prebivalci. Na kratko – to je pravo mesto, pravi načrt in pravi ljudje. ”
Mesto Piran bo torej postalo eden izmed desetih projektnih živih urbanih laboratorijev obalnih mest, ki se bo ukvarjal z reševanjem specifičnega problema, povzročenega s strani klimatskih sprememb. Živi urbani laboratoriji so dejanska mesta, v katerih se preučujejo obstoječe težave, v njihovo reševanje pa se aktivno vključujejo lokalni prebivalci. Povedano drugače; namesto da bi imeli laboratorij v stavbi, imamo živi laboratorij v celotnem mestu. Kot omenjeno je v projekt SCORE vključenih 10 evropskih obalnih mest, ki bodo živi urbani laboratoriji. Vsak izmed njih bo osredotočen na preučevanje določene težave, ki jo porajajo podnebne spremembe. Tako se bomo v Piranu osredotočili na reševanje težav s pomanjkanjem pitne vode in postavljanje sistema za zgodnje zaznavanje ekstremnih vremenskih pojavov (dvig morske gladine in erozija).
Z namenom reševanja težav s pitno vodo bomo preizkusili inovativno rešitev, ki jo predstavlja higienski, stroškovno učinkovit in ogljično nevtralen sistem prerazporeditve vode iz tuša, do kotlička za splakovanje stranišča (tuš/kad/umivalnik do kotlička in do morja – sistem SHINK2C). Ta rešitev temelji na predpostavki, da ni ekološko ali ekonomsko smiselno splakovati stranišča z dragoceno čisto pitno vodo. Cilj je namreč zmanjšati porabo pitne vode (s ponovno uporabo vode za prhanje) in s tem posledično tudi zmanjšati obremenitev infrastrukture ter količino odpadnih voda, ki jih spuščamo v pomembne jadranske akvakulture Jadranskega morja. V spodnji tabeli so predstavljeni podatki, ki prikazujejo približno povprečno porabo pitne vode in njen prihranek, ki bi ga imela uvedba sistema SHINK2C.
Razvoj prototipa SHINK2C je še v zgodnji fazi, vendar imamo na voljo 4 leta, da sistem izpopolnimo. Pri tem bomo dali poudarek tudi razmerju med stroški in koristmi.
Glede na to, da projekt SCORE predvideva aktivno vključevanje lokalnih prebivalcev želimo, da se nam bodo pridružili v procesu razvoja in testiranja sistema SHINK2C. Glede slednjega je naš cilj poizkusno namestiti in testirati sistem v 20 gospodinjstvih in primerjati porabo vode in s tem povezanimi stroški pred in med njegovo uporabo.
Kot omenjeno je Piran izpostavljen tudi nevarnostim, ki so povezane z ekstremnimi vremenskimi dogodki, kot so na primer poplave, nevihte in erozija. Zato je pomembna projektna aktivnost namestitev naprednih tehnologij za zgodnje zaznavanje in opozarjanje na te pojave.
S tem namenom bo v sklopu projekta ustvarjen prototip digitalnega dvojčka mesta Piran, ki bo omogočal zgodnje opozarjanje na ekstremne vremenske pojave, simulacije vplivov teh pojavov na mesto in posledično pripravo evakuacijskih načrtov ter preventivnih aktivnosti. Da bi dosegli ta cilj, bomo prebivalce Pirana povabili k sodelovanju v procesu zbiranja podatkov v realnem času, s katerimi bomo dopolnili zbirke podatkov obstoječih senzorjev (npr. ARSO, Morska biološka postaja, ipd.).
V štiriletnem obdobju trajanja projekta bodo v sodelovanju z Občino Piran pripravili tudi vrsto informativnih in izobraževalnih dogodkov, na katerih bodo podrobneje predstavljene projektne aktivnosti ter vzroki in posledice podnebnih sprememb, s katerimi se soočamo v današnjem času.
Avtorji: Shé M. Hawke in dr. Blaž Lenarčič