Deli novico s tvojimi prijatelji

Veliko sprememb se dogaja v zvezi s pravili glede odsotnotsti od dela zaradi covida, da je včasih že težko natančno vedeti, kako in kaj. Zato smo se o tem pogovarjali s Hinkom Kašnikom iz računovodskega podjetja Pristar, ki nam je podal kratek pregled aktualnih zadev glede covida in odsotsnosti od dela.

Okužba s COVID-19 in bolniški stalež

 

»Za uveljavljanje pravice do nadomestila plače in posledično izdaje Potrdila o upravičeni zadržanosti od dela (eBOL) je za potrditev okužbe s COVID-19 potreben pozitiven PCR test«, pojasni Kašnik. Sam obstoj znakov bolezni in verjetnost za prenos okužbe zaradi prisotnosti COVID-19 v skupnosti, na delovnem mestu, družini, ipd. ali pozitiven hitri test ni dovolj za potrditev okužbe in izdajo bolnišskega lista.

1.Izolacija

 

Izolacija je razlog začasne zadržanosti od dela, ki se opredeli takrat, ko je pri zavarovancu potrebna osamitev zaradi bolezni, katere širjenje je potrebno preprečiti. Izolacija traja toliko časa, kolikor je zavarovanec kužen – tj. lahko prenaša bolezen. Kašnik pojasni, da je v tem primeru zavarovanec upravičen do nadomestila v višini 90% od osnove, pri čemer se nadomestilo že od prvega dne zadržanosti od dela izplača v breme ZZZS.

 

Izolacija traja toliko časa, dokler zavarovana oseba ne preneha biti kužna. Če je zaposleni oseba po prestani bolezni še nadalje nezmožen za delo, mu lahko osebni zdravnik odobri nadaljnjo začasno nezmožnost za delo zaradi bolezni in ne izolacije.

2.Poškodba pri delu

 

Če pride do okužbe z novim koronavirusom COVID-19 na delovnem mestu, in nato zavarovanec zboli za COVID-19, je razlog začasne nezmožnosti za delo »04 – Poškodba pri delu«.

 

»Gre za obolenje, ki je posledica nesrečnega naključja ali višje sile med opravljanjem dela. Takšno obolenje pa se šteje za poškodbo pri delu«, razloži Kašnik.

 

Zavarovanec je v tem primeru upravičen do nadomestila v višini 100 % od osnove, pri čemer nadomestilo zavarovancu izplača delodajalec v svoje breme prvih 30 delovnih dni.

3.Nega otroka

 

Če je pri otroku prisotna okužba s COVID-19, je starš upravičen do nege za otroka za čas, ko mora biti otrok zaradi te bolezni doma. Kljub temu da otrok sicer nima več znakov bolezni, mora pa ostati doma, ker je lahko še kužen, je nega tudi v tem primeru lahko upravičena.

Ob tem Kašnik iz računovodskega servisa Pristar pojasni, da je razlog začasne zadržanosti od dela starša torej lahko le nega, ne pa tudi izolacija (do katere je lahko starš upravičen le, če je pri njem potrjena okužba). »Prav tako ne gre za karanteno, saj je otrok zbolel in je upravičena nega. Zgolj v primeru, če gre za zdravega otroka, torej otroka, pri katerem ni ugotovljena bolezen COVID-19, in mu je odrejena karantena, starš ni upravičen do nadomestila zaradi nege v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, temveč nadomestilo delodajalcu povrne ZRSZ«, še dodaja.

4.Več različnih razlogov za začasno zadržanost od dela

 

Pri zavarovancu je lahko v določenem obdobju prisotnih več različnih razlogov, ki bi utemeljevali njegovo začasno zadržanost od dela, vendar je glede na veljavne predpise treba kot razlog zadržanosti od dela opredeliti le en prevladujoči razlog.

 

Tako mora izbrani osebni zdravnik v primeru, če je bil zavarovanec, še preden je zbolel za COVID-19, začasno zadržan od dela (in tudi še bo po koncu COVID okužbe – npr. onkološki bolnik), oceniti, kateri od razlogov je v tem primeru primarni oziroma pretežni razlog te zadržanosti (tj. kateri razlog v večji meri prispeva k začasni zadržanosti od dela).

5.Delo od doma

 

Če je pri zavarovancu prisotna okužba s COVID-19, vendar delavec lahko opravlja delo od doma, je upravičen do izplačila plače in ne do bolniškega staleža, saj opravlja delo.

 

Bolezen ali poškodba v času čakanja na delo, odsotnosti z dela zaradi višje sile ali karantene

 

Če je delavec ob napotitvi na začasno čakanje na delo nezmožen za delo ali to postane med trajanjem začasnega čakanja na delo, karantene ali v času odsotnosti zaradi višje sile, pridobi pravico do začasne zadržanosti od dela na podlagi predpisov o zdravstvenem zavarovanju (posledično prejme tudi nadomestilo plače). V tem času pa se nadomestilo plače zaradi čakanja na delo, odrejene karantene ali višje sile ne izplačuje, saj delavec prejema nadomestilo v breme ZZZS.

 

Odsotnost z dela za zdrave osebe

 

Pravice do bolniškega staleža in nadomestila plače zaradi navedenega razloga nimajo:

 

a.)Zavarovane osebe, ki opravljajo delo od doma

 

b.)Zdrave osebe, ki ne morejo delati iz razlogov »nezdravstvene« narave (npr. varstvo otrok, nedelovanje javnega prevoza)

 

Staršem zgolj zaradi dejstva, da so šole in vrtci zaprti ali da je otroku odrejena karantena, ne pripada pravica do zadržanosti od dela in nadomestila plače v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja zaradi nege otroka, saj v teh primerih otrok nege ne potrebuje zaradi svoje bolezni ali poškodbe.

 

c.)Zdrave osebe, v primeru odrejene karantene

 

V času karantene zavarovana oseba nima pravice do bolniškega staleža, saj je sicer zmožna za delo in pri njej niso prisotni znaki za bolezen. Posledično se tudi ne izdaja bolniškega lista.

 

d.)Osebe, pri katerih so prisotne kronične bolezni, brez znakov bolezni za COVID-19

 

Pri zavarovanih osebah, pri katerih so prisotne kronične bolezni, brez znakov za bolezen COVID-19 (npr. srčno žilne bolezni, sladkorna bolezen, visok pritisk ipd.), ni podlage za odreditev bolniškega staleža samo zaradi dejstva, da ima navedene bolezni, in bi bil v primeru okužbe lahko rezultat zdravljenja slabši. Posamezni družinski zdravniki izdajajo tem osebam različna potrdila, ki pa ne nadomeščajo bolniškega lista in se lahko uporabijo za urejanje razmerij med delavcem in delodajalcem.

 

Izpostavil pa je, da mora zaposleni samo poskrbeti, da mu osebni zdravnik pravočasno izda elektronski bolniški list. »To pomeni, da mora zavarovanec svojega osebnega zdravnika opozoriti, da je potrebno izdati elektronski bolniški list, in sicer najkasneje pred iztekom meseca, za katerega je potrebno izdati bolniški list«, pojasni Kašnik.

 

Pomembno je vedeti, da je mogoče koristiti kratkotrajno bolniško odsotnost brez bolniškega lista in sicer do tri zaporedne dni. Ta možnost je podaljšana do konca februarja 2022.

 

V primeru stika z okuženo oseb, varstva otrok ali višje sile lahko do zaposleni do konca meseca marca koristijo povračilo plače za čas odsotnosti. Vlogo je potrebno oddati v 8. dneh od začetka odsotnosti, obvezna priloga pa je Izjava o karanteni na domu, ki jo pridobijo zaposleni sami.

 

Informacija za samozaposlene: Samozaposlena oseba lahko ukrep koristi ukrepe za višjo silo ali varstvo otrok do konca februarja 2022. Vlogo pa je potrebno oddati v 15. dneh.

 

VIR: zzzs.si in www.pristar.si