Zeleni dan slovenskega turizma 2022: Izločimo plastiko za enkratno uporabo iz turizma!

Deli novico s tvojimi prijatelji

Zeleni dan slovenskega turizma 2022: Izločimo plastiko za enkratno uporabo iz turizma!

 

V Krškem, na posestvu Tri lučke je 25. maja pod okriljem STO ter v sodelovanju s Konzorcijem Slovenia Green in Centrom za podjetništvo in turizem Krško (CPT Krško) potekal ZELENI DAN SLOVENSKEGA TURIZMA, ki je izpostavil pomen zmanjševanja količine odpadkov, predvsem plastike za enkratno uporabo v turizmu. Gre za področje, ki ga kot enega ključnih za še bolj trajnostni razvoj slovenskih destinacij in ponudnikov prepoznavajo tudi nosilci znaka Slovenia Green.

 

V okviru Zelenega dneva je bil trem turističnim destinacijam podeljen platinast znak Slovenia Green, prvič pa so se v Zeleno shemo slovenskega turizma (ZSST) uvrstile Krško, Šmarje pri Jelšah in Murska Sobota.

 

Zeleni dan slovenskega turizma v Sloveniji obeležujemo od leta 2017, namenjen pa je vsem turističnim deležnikom in partnerjem slovenskega turizma, ki so trajnostni razvoj postavili v samo jedro svojega delovanja. Tudi letošnji dogodek poteka v organizaciji STO in Konzorcija Slovenia Green, tokrat v sodelovanju s CPT Krško.

 

Dogodek je posvečen pomembnim trajnostnim korakom za zmanjševanje vpliva turizma na okolje, v letošnjem letu zmanjševanju odpadkov, predvsem plastičnih, za še bolj trajnostni slovenski turizem. Tematika je dodatno na pomenu dobila zaradi velikega povečanja plastike za enkratno uporabo v času pandemije covid-19.

 

Ksenija Flegar, generalna direktorica Direktorata za turizem je ob današnjem, trajnostni posvečenem dnevu, izpostavila: “Zadnjih nekaj let se Slovenija na globalnem turističnem zemljevidu uspešno pozicionira kot trajnostna, zelena turistična destinacija, za kar smo prejeli že številne nagrade in priznanja. Zelena shema slovenskega turizma je postala vzorčni primer nacionalnega programa in certifikacijske sheme, ki je v mednarodnem prostoru prepoznana kot primer dobre prakse. Zeleno zgodbo Slovenije bomo nadaljevali in nadgrajevali tudi v okviru nove Strategije slovenskega turizma 2022 – 2028.  Razvijali bomo zeleno butično ponudbo višje kakovosti, a z manjšim ogljičnim odtisom, z zmanjšanjem uporabe plastike za enkratno uporabo, z zelenimi investicijami in kratkimi nabavnimi verigami. Vse za dosego zastavljene vizije – ‘Zelena butičnost. Manjši odtis. Večja vrednost za vse’. Veseli me, da so mnogi turistični ponudniki že postali člani velike družine ‘Zelena Slovenija –  Slovenia Green’.«

 

Program letošnjega Zelenega dneva sta otvorila Ilona Stermecki, v.d. direktorice STO, in mag. Miran Stanko, župan MO Krško.

 

Ilona Stermecki, v. d. direktorice STO je na dogodku izpostavila: »Veseli me, da se je Zeleni shemi slovenskega turizma v zadnjem letu pridružilo 51 novih nosilcev znaka Slovenia Green. Posebej veseli, da so se Bohinju kot prvemu prejemniku platinastega znaka Slovenia Green pridružile še tri destinacije in sicer Ljubljana, Laško ter Čatež in Brežice. Čestitke tudi Krškemu, gostitelju letošnjega Zelenega dneva slovenskega turizma, za zlati znak Slovenia Green ter Šmarjam pri Jelšah in Murski Soboti za bronasti znak. Zelena shema danes tako šteje kar 198 nosilcev znaka Slovenia Green, destinacije z znakom pa beležijo več kot 90-odstotni delež vseh turističnih prihodov v Sloveniji. Letos v okviru osrednjega dogodka, posvečenega trajnostnemu turizmu v Sloveniji, prvič podeljujemo posebna priznanja za gastronomski modul sheme in naj zeleno koordinatorico v Zeleni shemi. Čestitke Bohinju za uspešnost pri izpolnjevanju gastronomskega modula sheme in zeleni koordinatorici Sabini Seme iz Laškega.«

 

Poudarila je tudi vlogo Slovenije kot vodilne na področju trajnostnega turizma na globalni ravni in nadaljnje korake pri uresničevanju trajnostne zaveze v slovenskem turizmu: »Na letošnjem Zelenem dnevu izpostavljamo izziv zmanjšanja količine odpadkov, predvsem plastike za enkratno uporabo v turizmu. Slovenija želi biti del rešitve tega globalnega problema. Več kot 100 deležnikov slovenskega turizma je že podpisalo Zavezo za izločanje štirih najbolj problematičnih artiklov iz svojega poslovanja do konca leta 2022 ter k sledenju načelom “Global Tourism Plastic Initiative«. Vse, ki tega še niso storili vabimo, da s podpisom zaveze in zmanjšanjem plastike prispevajo k še bolj trajnostnemu ravnanju v slovenskem turizmu. “

 

Zmanjšajmo odpadke v turizmu, predvsem plastiko za enkratno uporabo!

 

Zeleni dan v skladu z najbolj perečimi problemi prehoda v bolj trajnostni turizem izpostavlja posebno tematiko, letos izzive zmanjšanja odpadkov, še posebej plastike za enkratno uporabo.

 

V skladu z letošnjo osrednjo tematiko so se Zelenega dneva udeležili strokovnjaki s področja krožnega gospodarstva in iz sveta turizma, ki so s prisotnimi delili svoje izkušnje in poglede. Dr. Uroš Novak s Kemijskega inštituta je predstavil izzive prehoda v družbo brez odpadkov.

 

Predstavitvi je sledila okrogla miza z naslovom »Izločanje plastike za enkratno uporabo v praksi, kjer so perečo problematiko izpostavili Luka Košir, ambasador zaveze »Manj plastike, več trajnosti«, Ksenja Kragl, CPT Krško in chef Dejan Mastnak, Tri lučke. Vsi so si bili enotni, da je izločevanje plastike za enkratno uporabo eden največjih izzivov slovenskega in globalnega turizma. Več o zmanjšanju plastike za enkratno uporaboj je na voljo na poslovnih spletnih straneh STO.

 

Zeleni DNK Slovenske turistične organizacije

 

STO je v letošnjem letu zbrala vse svoje trajnostne aktivnosti in pripravila prvo Trajnostno poročilo. Pri tem je izhajala iz lastnega delovanja in vplivanja na družbeno in naravno okolje, zavedajoč se širšega vpliva, ki ga ima na trajnostno delovanje subjektov slovenskega turizma. Svoje upravljavske, ekonomske, družbene in okoljske strateške pristope, aktivnosti in vplive STO predstavlja v prvem trajnostnem poročilu, ki se nanaša na leti 2020 in 2021. Poročilo je pripravljeno v skladu z osnovno verzijo standardov GRI (Global Reporting Initiative).

 

Primera trajnostnih športnih dogodkov: Women’s EHF EURO 2022 in Planica 2023

 

Slovenija že od leta 2015 prek Zelene sheme slovenskega turizma skrbi za trajnostno upravljanje destinacij in razvoj turistične ponudbe, ki je prijazna do naravnega in družbenega okolja. Pomemben del ponudbe vsake destinacije so tudi dogodki. Organizatorji dveh športnih dogodkov, ki se bosta v tem in prihodnjem letu odvijala na slovenskih tleh, so trajnostni vidik uspešno vpletli v samo organizacijo in na številnih nivojih poskrbeli za izvajanje trajnostnih vidikov, ki jih pri izpostavlja tudi Slovenska turistična organizacija.

 width=

Ker je v letih 2022 in 2023 kot nosilna komunikacijska tema opredeljen športni turizem, to je aktivni oddih v naravi oz. outdoor ter športne prireditve in priprave, pri teh dogodkih aktivno sodeluje tudi Slovenska turistična organizacija. Tako še več pozornosti namenja razvoju tega pomembnega in hkrati perspektivnega turističnega produkta slovenskega turizma ter spodbuja povezovanje ključnih deležnikov na področju športa in turizma ter prispeva k oblikovanju usklajenega in trajnostnega nabora ukrepov in dogodkov, ki bodo slovenskemu športu in turizmu prinašali dolgoročne ekonomske, socialne in promocijske učinke.

Foto: Nino Verdnik, Blenda