Iz Rižanskega vodovoda Koper sporočajo, da ob širitvi prepovedi nenujne uporabe pitne vode, tudi v bodoče veljajo vsi do sedaj že sprejeti ukrepi.
Do nadaljnjega so izklopljeni zalivalni sistemi na javnih zelenicah, zaprti tuši na vseh plažah, izklopljene fontane in vodni motivi na javnih površinah. Prepovedano je zalivanje zelenic in pranje avtomobilov, izjema so avtopralnice, ki za pranje uporabljajo reciklirano vodo. Komunalna podjetja bodo še naprej drevesa in cvetlične grede zalivala samo iz možnih vodnih zajetij in drugih vodnih virov.
“Prosimo vse občane, da dosledno upoštevajo prepovedi, ker se samo na ta način lahko izognemo prekinitvam v dobavi vode, že pred iztekom tega meseca,” še dodajajo.
“Bližamo se točki, ko pitne vode ne bo več dovolj za vse. Varčujmo z vodo, da jo bomo imeli na pipi za pitje. To je zadnji poziv. Ko se enačba ne bo več izšla, ne bo več povratka,” je opozoril direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj. Trenutno se bližamo redukcijam, ko nekaj ur na dan voda ne bo pritekla iz pip.
“Vsak dan voda bo. Ne bo pa po 24 ur na dan. Ko bo, ne bo pitna. Zato bo treba takrat z njo ravnati drugače,” napoveduje Pregelj.
Oskrba z vodo je trenutno odvisna od podtalnice Rižane, Dragonje in podtalnice, ki napaja izvir Gradole. Manj kot je vode v podtalnici, slabša je njena kakovost. Ni znano, kako dolgo bo še kakovost vode sprejemljiva. Razmere so kritične in približujemo se redukijam, ki so v slovenski Istri nazadnje bile leta 1987. Če v sistemu ni dovolj vode, se poveča tudi požarna ogroženost, saj bo tudi možnost uporabe vode za gašenje omejena.
V preteklih dneh so nekateri odjemalci obveščali o primerih kršitve prepovedi. Ker so za obravnavo kršitev pravi naslov inšpekcijske službe, na Rižanskem vodovodu prosijo, da ljudje kršitve prijavijo na telefonsko številko 080 44 49.