Javna najemna služba je nova oblika stanovanjske pomoči države, s katero Stanovanjski sklad RS (SSRS) nastopa kot posrednik med lastniki in najemniki stanovanj, ki si iz različnih razlogov sami ne morejo zagotoviti primernega stanovanja z nakupom ali z najemom na običajnem stanovanjskem najemnem trgu, ali pa so njihova razmerja z najemodajalci nezanesljiva.
Na razpis SSRS se je do sedaj odzvalo vsega 29 ponudnikov. Od teh jih je pet v fazi oddajanja ponudbe, dve ponudbi sta popolni, šest ponudb je sprejetih, od tega pa so tri ponudniki že podpisali najemno pogodbo ostali trije pa so v fazi podpisovanja najemne pogodbe. “Z lastniki ostalih ponudb nismo uspeli skleniti najemne pogodbe, saj ni prišlo do uskladitve pričakovanj lastnikov in Sklada potem, ko so prejeli izračun ponujene najemnine po izdelanem točkovalnem zapisniku in zakonodaji,” so nam pojasnili na SSRS. Tri ponudbe so bile zavržene, ker niso bilo popolne in jih lastniki niso v določenem roku dopolnili.
Na naše vprašanje, ali je katero od stanovanj, vključenih v javno najemno službo locirano v slovenski Istri, so nam v SSRS odgovorili, da so prejeli s strani lastnika prazne nepremičnine v Ankaranu ponudbo za oddajo v javno najemno službo, vendar po izdelanem točkovalnem zapisniku in ponujeni najemnini z lastnikom niso uspeli skleniti najemne pogodbe, saj ni prišlo do uskladitve pričakovanj lastnika in Sklada.
“Glede samega interesa za oddajo stanovanj skladu lahko povzamemo, da je bil s strani Stanovanjskega sklada RS, kljub vloženemu trudu, tak odziv žal pričakovan glede na način urejenosti tega instrumenta v zakonodaji,” o slabem odzivu na vzpostavitev javne stanovanjske službe odgovarjajo v Skladu. Od objave javnega razpisa za javni najem “pridobivanje ponudb najemodajalcev” z dne 31.1.2022, sicer zaznavajo zanimanje lastnikov stanovanj za oddajo praznih stanovanj preko javno najemne službe, vendar z merili in pogoji ter omejitvami najema ta instrument po njihovem mnenju ne more uspešno konkurirati možnostim, ki jih najemodajalcem nudi trg nepremičnin, sploh tam kjer so potrebe po stanovanjih za najem največje.
Potreben bo miselni preskok
“Želimo si, da bi pristojni organi preučili obstoječ zakonodajni okvir za izvajanje tega ukrepa tako do najemodajalcev kot za oddajo v podnajem in ga izboljšal ter bolj približal možnostim na trgu ter pričakovanjem vseh udeležencev v procesu. Verjamemo, da bo interesa in ponudb več ,v kolikor se bo zakonodaja spremenila in dopolnila, vsekakor pa bo poleg tega potreben tudi miselni preskok ciljnih ponudnikov, da se bodo odločali za obliko oddaje v javni najem, ki morda ni tako donosna kot tržne oblike, vendar nudi varnost najema, ustrezno upravljanje ter poslovne odnose, ki so predvidljivi. Prav tako ponudnikom ni potrebno iskati podnajemnikov, saj to skrb zanje prevzame Sklad kot njihov najemnik,” še dodajajo v Skladu.
Ponudniki, ki se želijo prijaviti na javni razpis zbiranja ponudb najemodajalcev za najem stanovanj za potrebe javnega najema stanovanj, lahko sicer še do 31.12.2022 oddajo ponudbo za oddajo stanovanja v najem na posebnem obrazcu “prijava za javni najem stanovanja”. Obrazec ponudbe za oddajo stanovanja v javni najem je elektronsko objavljen na spletnih straneh Sklada in dostopen v prostorih Stanovanjskega sklada RS.