“Avtokamp Markovec. Vse zastonj. Ti Francozi so presrečni, tudi prespali so. Pred njimi Danci, Italijani,…Plac se promovira celo na forumih za avtodomarje, ker tu je res vse super. Aja, ne, to je parkirišče za stanovalce, tudi table so, tudi klici na občino, naj zadeve uredijo, ker parkingov že za stanovalce ni dovolj… Aleš Bržan , kaj pa če parking za avtodome v mestu kar zaprete, ker tu pri nas je boljše, pa se zastonj je,” je na svojem Facebook profilu zapisala Tatjana Tanackovic. “Tu spijo v avtodomih, kombijih, predelanih avtih. In imajo piknike in opravljajo bioloske potrebe,” je še dodala.
Na vrhuncu sezone si turisti še vedno radi privoščijo brezplačno dopustovanje, tudi večdnevno. Mestno redarstvo očitno nima dovolj posluha, saj na ta problem Koprčani opozarjajo že leta.
Spomnimo, da Zakon o varstvu javnega reda in miru v 18. členu določa, da se kampiranje na javnem kraju, ki za to ni določen, ali na zasebnem prostoru brez soglasja lastnika ali posestnika kaznuje z globo 83,46 evra.
Kampiranje pomeni taborjenje, postavljanje šotorišč ali drugih zasilnih objektov z namenom začasnega prenočevanja. S kaznijo v isti višini se kaznuje tudi osebo, ki spi na javnih krajih ali drugih dostopnih prostorih, ki za to niso namenjeni, in s takšnim ravnanjem koga vznemirja, še piše v 10. členu omenjenega Zakona.
Predpisi v posameznih občinah
Samoupravne lokalne skupnosti lahko s svojimi predpisi določijo pogoje, območja in red kampiranja na svojem območju.
V piranski občini je dnevno parkiranje avtodomov dovoljeno na označenih mestih pri skladišču soli, Hotelu Marko in na Seči ter v sklopu Marine Portorož.
V Kopru se parkirišče za avtodome nahaja na glavni avtobusni postaji, kjer je prostora je za 37 avtodomov. Cena za 24-urno bivanje znaša 20 evrov, bivanje pa je omejeno na 72 ur.
V Ankaranu dnevnega parkiranja avtodomov ne ponujajo, v Izoli pa sta ta na voljo parkirišči Argo in Tomažičeva ulica.