V Pobegih imajo drugačno šagro

Črna Šagra, ki je svoj dom pred leti dobila na igrišču Pobegi-Ćežarji, je enodnevni festival metal glasbe, ki si prizadeva približati metal subkulturo vsem, ki so pripravljeni prisluhniti. V petek, 19. avgusta se je po dveh letih premora vrnila na “mesto zločina”. Na dogodku so nastopile zasedbe Groza, Ways of a Heretic, Spirits of Stygia in domača Guattari.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Šagre so, tradicionalno, vaške veselice, ki se prirejajo ob praznovanju goda vaške cerkve, ker pa v Pobegih in Čežarjih ni ne cerkve ne kapelice, se šagra odvija tretji konec tedna v avgustu, na god Marije Vnebovzete, zavetnice sosednje fare Lazaret-Bertoki. Od leta 2017 pa v Pobegih in Čežarjih dan pred tradicionalno šagro poteka nekoliko drugačen dogodek – Črna šagra.

guattari7
Barve Istre so na letošnji Črni šagri zastopali ognjeviti Guattari in s svojim progresivno-sludgevskim metalom premikali meje težkega.

“Ko je Kulturno društvo Pobegi Čežarji dve leti nazaj pristopilo do nas in nas vprašalo, če bi na petek, dan pred šagro, priredili program za mlade, se nam je v mislih porodila zelo nenavadna zamisel. Metal šagra … Črna Šagra,” razlagajo organizatorji iz Kluba študentov občine Koper.

CS22
Ilustracija, ki spremlja letošnji festival je delo umetnice Tie Friedel. Prikazuje reko Rižano v soju mesečine, v družbi “frasćev” bele vrbe, in mlin, ki ga poganja njen navidezno neusahljiv tok.

“Večina kolektiva Črne Šagre je odraščala ob metalu, ki za glasno masko skriva močno medsebojno povezanost, kolektiven duh in odprtost do vseh, ki bi radi brez predsodkov videli, za kaj v resnici gre. Ker si člani kolektiva prizadevamo ohraniti tako stare šege in navade kot tudi poživiti lokalno metal subkulturo, smo se odločili povezati nasprotji. Združiti črno in pisano v dogodek, ki ga ni moč doživeti nikjer drugje, dogodek, ki na stežaj odpira vrata vsem, ki so pripravljeni prisluhniti zvokom nekonvencionalnosti,” pravijo mladi organizatorji, ki jim je Črno Šagro v preteklih izvedbah uspelo zakoreninili globoko v rodno istrsko zemljo. Tako so za zaščitnice dogodka prva vzeli trto, leto kasneje oljko, nato belo pobežansko murvo, letos pa, razmeram primerno – reko Rižano.