Zdravstveni dom Koper ima trenutno 20 ambulant družinske medicine, s prav toliko specialisti družinske medicine. V zadnjih šestih mesecih so odšle tri zdravnice; ena se je upokojila, dve pa sta se odločili, da nadaljujeta z delom pri drugemu delodajalcu. “Vse tri smo že nadomestili z novimi specialisti družinske medicine,” pravi dr. Ljubica Kolander Bizjak, strokovna vodja Zdravtvenega doma Koper.
V zdravstvenem domu Piran imajo zaposlenih devet zdravnikov v ambulantah družinske medicine in dva koncesionarja. “Konec meseca se upokojuje ena zdravnica, ki ima med zaposlenimi že svojo naslednico, ki ima interes prevzeti prav vse njene paciente, v kolikor si ne želijo pacienti izbrati koga drugega,” napoveduje dr. Matjaž Krajnc, tamkajšnji direktor.
“Žal točnega podatka nimamo, jih pa menda ni malo,” je na naše vprašanje, koliko oseb je v njihovi občini trenutno brez osebnega zdravnika, odgovoril Krajnc. Za podatek o tem smo se obrnili tudi na območno enoto Zavoda za zdravstveno zavarovanje, a nam na naše vprašanje še niso odgovorili.
Zanimalo nas je tudi, kakšno je stanje z osebnimi zdravniki v izolskem zdrastvenem domu, njihove odgovore še čakamo.
Na vprašanje, kaj lahko storijo tisti, ki so ostali brez osebnega zdravnika, nam je odgovoril direktor piranskega zdravstvenega doma: “Že več let imajo možnost opredeljevanja v eni od dveh ambulant v Piranu, kamor pa je zavarovance zelo težko usmeriti, saj se ne odločajo za Piran, zaradi slabe dostopnosti.” Verjetno pa bo že ta mesec možno opredeljevanje še pri eni zdravnici v Luciji, kar bo objavljeno v kratkem.
“Po trenutnem stanju zaposlitve, je na razpolago dovolj zdravnic/kov za vse zavarovance,” še miri Krajnc.