Kaj je na prvem mestu: šola ali zabava na telefonih?

Začetek šolskega leta je priložnost, ko lahko starši po načelu “bolje preprečiti kot zdraviti”, pravočasno ukrepajo, ko gre za prekomerno uporabo pametnih telefonov, računalnikov, tablic, igralnih konzol … Strokovnjaki poudarjajo, da se čas uporabe digitalnih tehnologij pri otrocih in mladostnikih podaljšuje, zato sta spremljanje in nadzor staršev ključnega pomena.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Strokovnjaki iz Logout v Izoli opažajo, da se čas uporabe digitalnih tehnologij pri otrocih in mladih povečuje, kar neposredno krajša čas za šolske in obšolske obveznosti, za druženje v živo, za gibanje in zdrav življenjski slog. Brez spremljanja staršev in nadzora pri uporabi digitalnih tehnologij otroci lahko postanejo prekomerni uporabniki ali celo zasvojeni z družbenimi omrežji ali video igrami, kar v njihova življenja prinese številne dodatne izzive in težave.

Zakaj bi čakali, da se težave poglobijo, če lahko te pravočasno preprečimo in se jim izognemo z dogovori o uporabi naprav na samem začetku šolskega leta. Zato v pomoč družini, staršem in drugim, v brezplačnem programu Preventivna pomoč družini nudijo informiranje in svetovanje ter pomoč pri oblikovanju družinskih dogovorov o uporabi digitalnih tehnologij. Pri tem vključene seznanijo s Smernicami za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih, ki so jih razvili v sodelovanju s slovenskimi pediatri. Staršem nudijo tudi podporo, da lažje redno spremljajo otrokovo uporabo naprav in dosledno izvajajo dogovore.

boy 7258367 960 720

Prav tako nudijo brezplačno pomoč in podporo posameznikom z že zaznanimi težavami pri urejanju prekomerne uporabe ali zasvojenosti z digitalnimi tehnologijami v programih Digitalna dieta in Logout&Restart, v programu Logout&SpeakOut! pa niso pozabili na posameznike z izkušnjo žrtve spletnega nasilja in drugih tveganih spletnih vedenj.