Predlog Evropske komisije omenja tudi osvežitvene delavnice vozniškega znanja. Vozniško bi po 70. letu starosti podaljševali po največ pet let, a to so res redke izjeme. V večini primerov bodo dovoljenje podaljšali za dve do tri leta, v roku desetih let od prvega podaljšanja vozniškega dovoljenja pa bo pri večini kandidatov prišlo do pregleda, ki ga ne bodo opravili, poroča Žurnal.
Najpogostejše zdravstvene težave, zaradi katerih so starostniki ob vozniški izpit so demenca, močan upad reakcijskih časov, sposobnosti vzdrževanja pozornosti, oslabljena vidno-motorična koordinacija ter upad vidnih sposobnosti.
Če oseba dobro vidi in če psiholog meni, da bo dober voznik še naprej – podaljšanje vozniškega dovoljenja pristojni odobrijo takoj. Če zdravnik specialist oziroma osebni izbrani zdravnik ob pregledu ugotovi, da obstaja zdravstveno stanje in da oseba ni sposobna varno voziti, jo mora napotiti na kontrolni zdravstveni pregled k pooblaščenemu izvajalcu medicine dela.
Pregled na medicini dela je samoplačniški, kar pomeni, da se cene pri različnih ponudnikih razlikujejo. Pregled voznika za podaljšanje v Zdravstvenem domu Ljubljana stane 47,50 evra, pregled pri psihologu pa 54,90 evra.
Spričevalo, s katerim se voznik odpravi na upravno enoto, se dobi naslednji dan, saj mora psiholog napisati izvid, na podlagi katerega zdravnik specialist medicine dela, prometa in športa napiše spričevalo, sporočajo iz Kliničnega centra za medicino dela, prometa in športa. Cel postopek pa je potrebno ponoviti čez dobri dve leti.