Ta teden so v Evropskem parlamentu obravnavali in tudi sprejeli osnutek ukrepov za spodbujanje prenove stavb in zmanjšanje rabe energije in izpustov toplogrednih plinov. ”Želimo, da bi direktiva zmanjšala energijsko revščino in zmanjšala emisije ter zagotovila boljše notranje okolje za zdravje ljudi. To je strategija rasti za Evropo, ki bo zagotovila več sto tisoč kakovostnih lokalnih delovnih mest v gradbeništvu, prenovi in obnovljivih industrijah, hkrati pa izboljšala blaginjo milijonov ljudi, ki živijo v Evropi,” je povedal poročevalec za direktivo o energijski učinkovitosti stavb Ciarán Cuffe po sprejetju v parlamentu, piše Žurnal24.
Po podatkih Evropske komisije se v stavbah v Evropski uniji porabi 40 odstotkov vse energije, povzročijo pa 36 odstotkov izpustov toplogrednih plinov. Cilj direktive je, da do leta 2030 občutno zmanjšamo izpuste toplogrednih plinov in rabe energije v stavbnem sektorju Unije, ki naj bi do leta 2050 postal podnebno nevtralen.
Po revidirani direktivi bodo nove stavbe brezemisijske od leta 2028. Stvbe, ki jih uporabljajo ali upravljajo javni organi ali so v njihovi lasti, imajo namen to storiti že od leta 2026.