Portal je pridobil podatke za prva dva meseca letošnjega leta in ju primerjali z lanskim januarjem in februarjem. Ker Geodetska uprava podatkov še nima, so jih pridobili na Finančni upravi, kjer pa so zajete le rabljene nepremičnine.
Promet je predvsem v februarju močno padel. V januarju 2022 je bilo evidentiranih 3.993 poslov, v februarju 2022 pa kar 4.098. V januarju 2023 je pa je FURS evidentiral 3.225 poslov, v februarju 2023 le 2.571.
Letošnji januar je z lanskim januarjem slabši za slabih 20 odstotkov, letošnji februar pa v primerjavi z lanskim kar za 36,5 odstotka.
Boštjan Udovič, direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami je sicer za portal komentiral, da je bil upad prometa pričakovan in je posledica različnih okoliščin, a da upada cen ne pričakuje, saj je pri nas ponudba še vedno nižja od povpraševanja.
Razlog za manj sklenjenih poslov je tudi visoka obrestna mera, ki naj bi za stanovanjske kredite bila v bližnji prihodnosti še višja, saj je Evropska centralna banka (ECB) dvignila obrestno mero še za 0,5 odstotke točke, kar pomeni, da bodo ob prihodnjih spremembah banke skoraj zagotovo povišale obrestno mero za stanovanjske kredite. Podobno je na Hrvaškem.
Guverner Hrvaške narodne banke Boris Vujčić je v pogovoru za Novo TV ocenil stanje na Hrvaškem. “Vidimo, da so cene v letu 2022 močno zrasle, vidimo pa tudi, da se promet na trgu zmanjšuje. Lani smo imeli manjše število transakcij kot leta 2021, spet vidimo, da se proti četrtemu četrtletju število transakcij zmanjšuje. Kar se običajno zgodi na nepremičninskem trgu, je, da padcu števila transakcij sledi padec cen,« je dejal.