V Piranu in Izoli ne bi več izdajali gradbenih dovoljenj

Na ministrstvu za javno upravo snujejo reorganizacijo upravnih enot, ki predvideva le še 12 upravnih enot (v Ljubljani, Mariboru, Celju, Kranju, Novem mestu, Novi Gorici, Murski Soboti, Kopru, Slovenj Gradcu, Brežicah, Zagorju ob Savi in Postojni), preostale bi postale tako imenovane izpostave, kjer pa se ne bi dalo urejati gradbenih dovoljenj niti zadev za tujce.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vzrok za reorganizacijo upravnih enot je po besedah ministrice Sanje Ajanović Hovnik v tem, da so naše upravne enote po velikosti in obremenjenosti neenake in da želijo z reorganizacijo poskrbeti za kadrovski manko, ki je v nekaterih upravnih enotah vseprisoten.

Predviden način reorganizacije je že sprožil negativne odzive, še posebej v krajih, od koder bi se morali prebivalci po novem na upravne enote voziti tudi po 60 kilometrov.

Na Ministrstvu za javno upravo zavračajo navedbe, da naj bi s predvideno reorganizacijo upravnih enot prebivalkam in prebivalcem poslabšali dostopnost storitev. “Namen je boljša organiziranost poslovanja, enakomernejša obremenjenost zaposlenih ter posledično zagotavljanje bolj kakovostnih storitev z enako obravnavo državljank in državljanov,” pravijo in dodajajo, da se predlogi možnih rešitev oblikujejo znotraj Strokovnega sveta za trajnostni razvoj javne uprave, ki ga sestavljajo tako predstavniki zasebnega kot javnega sektorja ter tudi predstavniki reprezentativnih združenj občin. “Noben od trenutnih idejnih predlogov, ki jih pretresa strokovni svet, ne vključuje zmanjšanja dostopnosti upravnih enot, kot vstopnih točk za državljanke in državljane, ravno nasprotno. Ko bodo rešitve dovolj premišljene in dorečene, bomo z njimi seznanili tudi javnost. Predvideno je, da bodo smernice reorganizacije in modernizacije upravnih enot oblikovane jeseni letos,” pojasnjujejo na ministrstvu.