ZZZS je imel lansko leto 3,94 milijarde evrov prihodkov in 4,05 milijarde evrov odhodkov. Ob koncu lanskega leta je beležil 109 milijonov evrov primanjkljaja, ki so ga pokrili iz lastnih virov.
Zavod je lani sklenil nekaj več kot 1600 pogodb z izvajalci zdravstvenih storitev. Generalna direktorica Tatjana Mlakar ob tem izpostavlja tudi intenzivne aktivnosti zavoda na področju dolgotrajne oskrbe, pri vsebinskih novostih pa plačilo storitev po realizaciji, povečanje timov za določene programe in finančne spodbude na področjih s slabšo dostopnostjo.
V lanskem letu se je povečalo število obravnav na primarnem nivoju. Podobno na ZZZS ugotavljajo tudi za specialistično ambulantno dejavnost, kjer so lani zabeležili več obravnav kot pred epidemijo, a se tudi pri teh razlikuje struktura.
Mlakarjeva je na današnji tiskovni konferenci izpostavila tudi naraščanje absentizma, na račun katerega smo lani v Sloveniji izgubili več kot 17 milijonov delovnih dni, kar je okoli 20 odstotkov več kot leto prej. Za nadomestila za bolniško odsotnosti, daljšo od 20 delovnih dni, je ZZZS namenil skoraj 700 milijonov evrov.
Lani je bilo največ bolniških odsotnosti na račun infekcijskih obolenj, sledijo mišično-skeletna obolenja in poškodbe. Lani se je prvič zgodilo, da je število izgubljenih delovnih dni zaradi težav v duševnem zdravju prehitelo bolniške odsotnosti zaradi onkoloških obolenj, je dodala Ana Vodičar z ZZZS.