“Dosedanje meritve so pokazale, da se hitrost vozil od pričetka merjenja do danes niža. Zaradi varnosti v cestnem prometu je zato primerno nadaljevati z merjenjem hitrosti s stacionarnim merilnikom hitrosti na več lokacijah,” ugotavljajo na izolski občini.
V Izoli so v letu 2022 zaznali 1091 prekrškov prekoračitve hitrosti, izdali so za 92.352 evrov glob. Meritve so lani izvajali na dveh lokacijah, in sicer januarja ter od 26. 8. 2022 do 31. 12. 2022 na Prešernovi cesti pri osnovni šoli Vojke Šmuc in v obdobju od 1. 2. 2022 do 24. 8. 2022 na Prešernovi cesti na Belvederju.
Na Prešernovi cesti pri osnovni šoli Vojke Šmuc, kjer je omejitev hitrosti 40 kilometrov na uro, je bila povprečna hitrost vozil v prekršku približno 44 kilometrov na uro, povprečna hitrost vseh vozil približno 34, najvišja hitrost vozil v prekršku pa je znašala 120 km/h. Na Prešernovi cesti na Belvederju, kjer je omejitev hitrosti 50 kilometrov na uro, je bila povprečna hitrost vozil v prekršku približno 54 km/h, povprečna hitrost vseh vozil približno 41 km/h, najvišja hitrost vozil v prekršku pa je znašala 130 km/h.
Tudi na območju Mestne občine Koper so trenutno ohišja za radarje postavljena na treh lokacijah, in sicer v Tribanu, na Gažonu in na Cesti Zore Perello – Godina pred Osnovno šolo Koper. Te lokacije so ocenili kot posebej izpostavljene ali nevarne, na njih pa z meritvami hitrosti želelijo urediti prometne razmere ter tako zagotoviti večjo varnost vseh udeležencev prometa. V Tribanu so lani izdali 24 glob v višini 40 evrov.
“Na Gažonu pa se je radar v kombinaciji z drugimi ukrepi za umirjanje hitrosti (hitrostna ovira) izkazal za zelo učinkovitega, saj Medobčinska uprava Istre na tej lokaciji še ni izdala nobene globe zaradi prehitre vožnje,” razlagajo na koprski občini.
V piranski in ankaranski občini stacionarnih radarjev nimajo, imajo pa preventivne merilce hitrosti z napisom “Vi vozite”. Na območju občine Piran jih je deset, in sicer v centru Dragonje, na cesti v OC v Luciji, na Liminjanski cesti v Luciji, v Novi vasi in Padni, nad garažno hišo v Piranu, pod Turistico v Portorožu, v centru Strunjana in na Belem križu. “Za vse lokacije se zbirajo statistike hitrosti. Z dostopom prek spletnega portala generiramo poročila o hitrostih in podatke analiziramo za namen sprejemanja dodatnih ukrepov za umiritev hitrosti. Na primer dodatni prometni znaki, ležeči policaji in podobno,” naštevajo v občini Piran.
Pod Turistico, kjer je omejitev hitrosti 50 kilometrov na uro, so denimo v obdobju 17.03.2022 do 17.03.2023 zabeležili 4.738.839 meritev oziroma 1.478.438 prevozov. Povprečna hitrost vozil je bila tam v tem časovnem obdobju 42 kilometrov na uro, najvišja izmerjena pa kar 140 km/h. 85 odstotkov je vozilo do hitrosti največ 50 km/h, 50 odstotkov do hitrosti 43 km/h in 30 odstotkov do hitrosti 39 km/h. Tudi v občini Ankaran niso postavljeni stacionarni radarji oziroma ohišja zanje, imajo pa postavljene merilnike hitrosti, katerih namen je, pravijo na občini, obvestilno/ preventivne narave, da dosežejo spoštovanje hitrostnih omejitev in s tem tudi večjo varnost v prometu. V Občini Ankaran so taki prikazovalniki hitrosti trije. Dva sta na Jadranski cesti, in sicer je eden pri Sončnem parku, drugi pa pred Valdoltro. Tretji merilnik hitrosti je na Srebrničevi ulici.
“Lokacije so bile izbrane glede na postavljene hitrostne omejitve in dejstvo, da gre za začetke strnjene pozidave oziroma drugače bolj prometno občutljive točke,” še pojasnjujejo na tamkajšnji občini.