Tekmovanje, na katerem nimaš pojma
Pogled na tekmovanje je zelo slikovit, vsako dekle lahko ima s sabo en predmet za srečo. Nekatere so s seboj prinesle velike plišaste igrače, druge so se koncentrirale z zlaganjem origamijev, nekaj pa jih celo dajalo vtis, da dremajo.
»Realno gledano, če doma rešuješ nalogo in je uro, dve ne moreš rešiti, ne boš nadaljeval še dve uri, greš spat, delat nič, že samo razmišljanje 4 ure in pol je ogromno, da si osredotočen,« je pojasnila letošnja najboljša slovenska udeleženka Katarina Grilj. Griljeva ima sicer s preteklih olimpijad že dve bronasti medalji.
»Moraš se spomniti, kako bi rešil nalogo, ker nimaš pojma, na kakšen način bi prišel do rezultata. Dani so podatki in potem se trudiš z računanjem in dokazovanjem,« pa je proces reševanja opisala Velenjčanka Ema Hojan.
Rezultate tekmovanja lahko preverite tukaj.
Za samozavestne ženske v znanosti in tehniki
Osrednji namen olimpijade je sicer druženje s sovrstnicami in opogumljanje deklet za STEM poklice prihodnosti, zato so se organizatorji, Društvo matematikov in fizikov Slovenije, še posebej potrudili s
prostočasnimi aktivnostmi in spoznavanjem Slovenije. Med drugim so ustvarjale mandale, se učile salse in se merile v različnih miselnih izzivih.
Častna pokroviteljica olimpijade je bila predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar, olimpijado pa so
podprli Univerza na Primorskem, Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Ministrstva za vzgojo in
izobraževanje in Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Prihodnje leto bo tekmovanje potekalo v Gruziji