“Glavni povod za sindikalno organiziranje je bil dodatno poslabšanje njihovega položaja, sočasno pa tudi popolno neupoštevanje dostavljavcev pri vodstvu teh dveh platformnih podjetij,” je na predstavitvi sindikata v Ljubljani pojasnila predstavnica sindikata Mladi plus Mojca Žerak.
Člani sindikata od vodstev podjetij Wolt in Glovo zahtevajo, da nemudoma pristopijo h kolektivnim pogajanjem o izboljšanju delovnih razmer dostavljavk in dostavljavcev. “Vzpostaviti želimo socialni dialog in sprejeti kolektivno pogodbo, ki bo urejala in izboljšala položaj dostavljavcev,” je dejala predstavnica sindikata.
Dostavljavec hrane za obe podjetji in član sindikata dostavljavcev Janez Peterlin je opozoril, da dostavljavci opravljajo delo v vseh vremenskih razmerah, vse dni v tednu, tudi za praznike, delovnik pa poteka od osmih zjutraj do treh zjutraj. Kaplja čez rob, ki je vodila v vzpostavitev sindikata, pa je bila enostranska sprememba plačilnega sistema pri obeh podjetjih pred dvema mesecema, v okviru katerega so znižali obračun na kilometrino za več kot polovico, kar v praksi pomeni, da se je dostavljavcem dohodek znižal za od 20 do 30 odstotkov, je dodal.
Člani sindikata bodo vodstvoma obeh podjetij izročili svoje zahteve naslednji teden, 25. aprila.
“Pričakujemo, da bo odziv Wolta in Glova pozitiven, v nasprotnem primeru bomo menili, da podpirata novodobno suženjstvo,” je bil jasen izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko.
“Ti dostavljavci enostavno ne vidijo drugega izhoda, kot da se sindikalno povežejo in da skupaj zahtevajo osnovne delavske pravice,” je pojasnil in tudi sam delodajalca pozval k socialnemu dialogu.