Študija, ki je bila objavljena v strokovni reviji Nature, kaže, da so udeleženci dobili nalogo, da se naučijo japonskih besed. Na testu so bili bolj uspešni tisti preiskovanci, ki so med učenjem vonjali vrtnice in ta vonj tudi vdihavali ponoči, poroča N1.
Vseh 165 subjektov je prejelo dišavne pakete, le 50 % jih je dejansko imelo dišavo v sebi, ostalih 50 % pa ne. Tri dni so preučevali skupno 40 besed. Ko so skupine na koncu primerjali, se je izkazalo, da si je skupina, ki je študirala z vonjem vrtnic, zapomnila 8,5 odstotka več besed, piše Deutsche Welle.
Vonjave še posebej močno aktivirajo možgane, to so pokazali posnetki možganov v prejšnjih poskusih. Hipokampus, ki je posrednik med kratkoročnim in dolgoročnim spominom v možganih, se aktivira z vonjavami, teorija pravi, da se tako pridobljene informacije vtisnejo globlje v dolgoročni spomin.
A vseeno ne smemo pozabiti, da vonj ne ščiti popolnoma pred pozabo. Samo v prvem testu, takoj po fazi učenja, je bil učinek vonja opazen. Že teden dni kasneje, predvsem pa po mesecu dni, je močno oslabel. Dnevni rezultati skupine, ki je uporabljala vonj vrtnice, niso bili bistveno boljši od rezultatov druge skupine.