Študija, objavljena v reviji Current Biology, kaže, da na komarje vplivajo telesni vonji posameznika. Tako se nekateri ljudje pred komarji preprosto ne morejo ubraniti in enostavno ne morejo zapustiti hiše brez da bi se pošpricali z vsemi možnimi sredstvi za zaščito pred komarji, medtem ko so drugi za komarje povsem nezanimivi. In zakaj je tako?
Študija, objavljena v reviji Current Biology, kaže da na komarje vplivajo telesni vonji posameznika in da komarje še posebej privlači vonj po znoju.
V skladu z omenjeno študijo so za komarje najbolj privlačni ljudje, ki imajo vonj karboksilnih kislin. Sem spada na primer maslena kislina, ki je običajno kriva za neprijeten vonj znoja ali nog. Te kisline na človeški koži proizvajajo bakterije, ki jih običajno niti ne opazimo, s prhanjem lahko sicer te vonjave začasno odpravimo, na žalost pa ne moremo spremeniti količine karboksilnih kislin, ki jih proizvajamo, da bi se izognili pikom komarjem. Na vonj človeške kože namreč običajno vplivajo genetski dejavniki, sestava kože in prehrana. Kožne bakterije živijo globoko v porah in teh mikrobov ni mogoče enostavno odstraniti.
Je pa študija pokazala, da komarje odvrača vonj evkaliptusa, ki se uporablja v ustnih vodicah, bonbonih proti kašlju ali kozmetičnih izdelkih.
Sicer pa na privlačnost človeka do komarjev poleg telesnega vonja vpliva tudi milo oziroma dišave, ki jih uporabljamo. V študiji, ki so jo izvedli znanstveniki Virginia Tech, so analizirali različne profile vonjav – tistih, ki se niso umivali, in tistih, ki so uporabljali kombinacije štirih različnih vrst mila.
Zanimivo je, da so trije od štirih testiranih mil komarje bolj pritegnili kot vzorci vonjav testiranih ljudi, ki se sploh niso umivali!
Glede na rezultate študije je bil vonj kokosa ali mandljev manj privlačen za komarje, medtem ko so jih po drugi strani pritegnili cvetlični in sadni vonji, kot sta na primer vonj vijolice in ananasa.
Kot je znano, ljudi in živali pikajo samo samice komarjev. Zanje je namreč kri še posebej pomembna, saj je bogata z beljakovinami in drugimi hranili, ki so potrebna za rast in razvoj jajčec.
Poleg vonja pa lahko komarji zavohajo tudi ogljikov dioksid, ki ga izdihamo in izločamo skozi kožo. Več CO2 kot nekdo izdihne, večja je verjetnost, da bo napaden.