Ko avto postane pečica

Ekipa hrvaškega portala danas.hr poroča o vročem eksperimentu. Avto so parkirali in pustili na soncu, po eni uri je bilo v avtu kar 55 stopinj. Kaj pa se zgodi, če v avtu ostane otrok?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Grozljivka, o kateri nihče ne želi slišati, se je zgodila pred tednom dni v Rimu. V avtu so našli mrtvo enoletno punčko. Oče bi jo moral odložiti v vrtcu, pa jo je pozabil na zadnjem sedežu. Nekaj ​​podobnega se je zgodilo pred dvema letoma v Kninu in še več podobnih tragičnih vesti ponavadi pride iz ameriške celine. Prava poletna vročina že prihaja, zato velja opozoriti, da nikogar ne puščate v avtu niti za trenutek.

 

V Italiji je v pregretih vozilih življenje izgubilo sedem otrok. Tudi punčke v Rimu prejšnji teden zdravniki niso mogli rešiti.

 

Kako smrtonosna je lahko vročina za otroke, razkriva Italina Benčević iz društva Roda: »Lahko traja tudi le 10-15 minut, saj se otrokovo telo segreje tri do petkrat hitreje kot telo odraslega.« Ob tem dodajal, da ko se tako majhno telo sooči s tako vročino, so posledice usodne.

 

Dejana Martinić, doktorica urgentne medicine, podrobno opisuje dogajanje v otrokovem telesu, ko je vroče: »Otrokova telesna temperatura se dvigne na 39 stopinj, brez potenja. Koža je suha in vroča. Otroke lahko boli glava, postanejo omotični. Sledijo vročinska izčrpanost in vročinski krči, kar vodi do vročinskega udara in smrti.

 

Marsikdo se zaveda, kako malo časa potrebno, da se avto ogreje do peklenske temperature. Ko je ekipa hrvšakega portala danas.hr naredila test, je bilo 28,8 stopinj. V avtu so pustili termometer, ki je po eni uri pokazal ubijalskih 55 stopinj.

 

V sredo ob 13.51 je bilo 28,8 stopinje Celzija. Termometer smo pustili v avtu. To je kar 26 stopinj več, kot je bilo na začetku. Avto je postal pečica.

 

Čeprav mnogi mislijo, da se njim to ne more zgoditi, zadeva ni tako preprosta. Služba, hitenje in številne obveznosti, starši so pogosto na avtopilotu in tako pride do tragedije. Tu so nasveti, kako se temu izogniti.

 

»Zavedajte se, da se to lahko zgodi, in vzemite nekaj, kar bo vizualni opomnik, da je otrok še vedno tam. Recimo plišasto igračo na sprednjem sedežu ali katero od naših stvari, kot sta torba in mobilni telefon na zadnjem sedežu,« pravi Italina Benčević.

 

In če otrok v naglici po nesreči ostane v razgretem avtu, je tukaj nekaj nasvetov, kaj storiti …

 

»Prva stvar, ki jo morajo storiti, je, da otroka čim prej spravijo iz tako vročega okolja, zaprtega avtomobila. Dajo ga nekam, kjer ni neposredno izpostavljen soncu in ga ohladijo. Ledeno mrzle obloge niso priporočljive, ampak samo mlačni obhladki, pijejo naj mlačno tekočino« , svetuje dr. Martinić.

 

Tisti, ki so otroka zavestno pustili v avtu »samo 5 minut«, morajo razumeti, da se to nikoli, prav nikoli ne počne. Še bolj nevaren pa je »sindrom pozabljenega otroka« – ko starši svojega otroka pustijo v množici, ne da bi se tega zavedali.

 

Gordana iz Zagreba pravi: “Vedno raje dvakrat preverim, samo preverim, da se kaj takega ne zgodi.” Kristina pa dodaja: »Razumem, da sta starša utrujena in da je to stresno, ampak spet, ko imaš otroka, je nekako drugače. Do njega imaš odgovornost in še posebej, ko je s tabo – vedno ga gledaš s kotičkom očesa, ne glede na to, kaj počneš.”

 

Diana iz Zagreba dodaja: »Iskreno povedano, ne vem, ne razumem, kako se lahko to nekomu zgodi, po drugi strani pa moramo pomisliti, da imajo starši toliko skrbi, službe in vsega. Ne opravičujem se, ampak izgleda, da se lahko zgodi!”

 

Smrt v Rimu, tako kot tragediji v Kninu pred dvema letoma in v Rovinju pred štirimi leti – kličejo k previdnosti. Sonce in avto sta lahko smrtonosna kombinacija, sploh v vročih dneh, ki se pričenjajo.