Ali potrebujete brezplačen pravni nasvet?

Ta četrtek obeležujemo dan pravniške pomoči. Mestna občina Koper je svoje prostore namenila pravnikom, ki so pripravljeni brezplačno pomagati ljudem, ki potrebujejo pravni nasvet.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Pogosto se znajdemo v stiski ali v situacijah, kjer bi nam koristil strokovni nasvet odvetnika. Kljub temu pa mnogi ljudje nimajo dovolj denarja za to, saj so pravne zadeve pogosto zelo drage. V četrtek, 18. decembra, obeležujemo dan pravne pomoči. Zato se je Mestna občina Koper odločila, da svoje prostore na Verdijevi 10, tudi to leto da na voljo odvetnikom, ki boto ta dan brezplačno pomagali ljudem.

Občanke in občani se lahko na brezplačni pravni posvet zglasijo v četrtek, 19. decembra, med 9. in 17. uro v prostorih Mestne občine Koper na Verdijevi 10.

 V prostorih Mestne občine Koper na Verdijevi 10 bodo brezplačne pravne nasvete nudili odvetniki Špela Kocjančič, Urška Krebelj, Irena Jerman, Ana Gaja Pavliha, Maja Bahor, Janez Starman ter Peter Kos.

Kaj je pro bono pomoč?

Pro bono pomoč (iz latinščine “pro bono publico”, kar pomeni “za javno dobro”) se nanaša na strokovne storitve, ki jih strokovnjaki, kot so odvetniki, zdravniki ali drugi poklici, nudijo brezplačno ali po znižani ceni. Gre za pomoč, ki je običajno namenjena tistim posameznikom ali skupinam, ki si ne morejo privoščiti plačila za te storitve, ter tistim, ki se znajdejo v težavnih okoliščinah, kot so nizki dohodki ali socialna izključenost. V pravnem kontekstu pro bono pomoč pomeni, da odvetniki in pravni strokovnjaki brezplačno nudijo pravni nasvet, zastopanje ali drugo pravno pomoč tistim, ki ne morejo plačati za te storitve. To vključuje lahko pomoč v primerih, kot so spori glede stanovanjskih pravic, družinski spori, delovno pravo, dostop do zdravstvenih storitev, zaščita človekovih pravic in drugi pravni izzivi.

Pro bono pomoč je pogosto povezana tudi z družbeno odgovornostjo, saj strokovnjaki tovrstno pomoč nudijo, da prispevajo k izboljšanju dostopa do pravice za vse, ne glede na finančni status. Takšna pomoč se običajno izvaja v sodelovanju z organizacijami, ki podpirajo ranljive skupine, kot so nevladne organizacije, zavodi za zaščito človekovih pravic ali druge institucije, ki si prizadevajo za širši družbeni napredek.

V mnogih državah so odvetniki in druge strokovne skupine spodbujeni, da nudijo določeno količino svojih storitev brezplačno, kar je del njihovega etičnega kodeksa ali zakonodajnih predpisov, ki spodbujajo dostopnost pravice za vse.

V Sloveniji že štirinajstič 

Odvetniška zbornica Slovenije svoj praznik, ki ga 19. decembra obeležuje v spomin na leto 1918, ko je iz deželne postala nacionalna zbornica, letos že štirinajstič obeležuje z akcijo Dan odvetniške pomoči pro bono, s katero želijo slovenski odvetniki pomagati predvsem tistim, ki so pomoči najbolj potrebni, a si zaradi pomanjkanja finančnih sredstev ne upajo prestopiti praga odvetniških pisarn. Tudi letošnji dnevi bodo potekali pod častnim pokroviteljstvom varuha človekovih pravic Petra Svetine.