Ali se gradnja energijsko varčne hiše splača? 

V času zelene in nizkoogljične družbe veliko ljudi razmišlja o gradnji energijsko varčnih hiš, kar v naši nepremičninski družbi podpiramo, saj to pomeni, da lahko z izbiro pravih materialov in dobro načrtovano gradnjo pripomoremo k manjši okoljski obremenitvi, pa tudi država za gradnjo varčnih hiš ponuja subvencije, prav tako tudi banke ponujajo bolj ugodna posojila za takšno gradnjo.

Deli novico s tvojimi prijatelji

 Varčne hiše so pasivne, nizkoenergijske ali ničenergijske, varčne. Med njimi so manjše razlike, cilj pa čim nižja poraba energije za delovanje. Pomembno je, da moramo, preden se odločimo za gradnjo,  s projektantom racionalno zasnovati objekt. Zlasti z nizkimi stroški energije se takšna gradnja na dolgi rok splača.  

Pomembno je, da arhitekt oziroma projektant pri načrtovanju upošteva nujne smernice, da hiša doseže nizko energetsko učinkovitost. Najbolj pomembna je orientacija proti jugu ali jugovzhodu in pa kompaktna oblika hiše. Bolj kot bo hiša kompaktna, bolj bo energetsko učinkovita. Kljub temu pa to ne pomeni, da bo hiša dolgočasna. Pri gradnji je potrebno upoštevati orientacijo bivalnih prostorov proti jugu ali jugovzhodu, ki jih odpremo s čim večjimi steklenimi površinami, da izkoristimo sončno toploto, medtem ko garderobe, kopalnice in shrambe načrtujemo proti severu. Izbrati je potrebno primeren sistem ogrevanja in pripravo tople vode. Nadzorovana morata biti sistem prezračevanja in toplotna izolacija. Toplotna izolacije je izjemno pomembna, zato mora imeti hiša na zunanjih zidovih nameščeno dobro izolacijo. Izjemno pomembno je prezračevanje oziroma zrakotesnost hiše. S tem pojmom smo se srečali šele s pojavom energijsko učinkovitih gradenj, pomeni pa dejansko prezračevanje hiše brez  izgubljanja toplotne energije. To dosežemo z uporabo kakovostnih materialov. 

Pomembna je tudi izbira ogrevalnega sistema. Večina se  odloča za nizkotemperaturno ogrevanje s toplotno črpalko, ki izkorišča toploto iz zraka, zemlje ali vode ter poleg ogrevanja hiše poskrbi tudi za gretje sanitarne vode. Lahko pa se odločite tudi za druge načine ogrevanja. Gradnja energijsko varčne hiše se na dolgi rok splača, saj so stroški vzdrževanja veliko nižji kot pri klasično grajeni hiši. V času, ko energenti dosegajo vrtoglave cene, se splača investirati v gradnjo energijsko varčne hiše.